zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický vrtulník se vznesl

25.09.2013
Doprava
Ekologický vrtulník se vznesl
Atlas - lidskou silou poháněný vrtulník
Zdroj: oficiální zdrojAtlas - lidskou silou poháněný vrtulník

Už před dlouhými 33 roky byla vypsána tzv. Sikorského cena pojmenovaná po slavném konstruktéru vrtulníku. Měla být určena pro toho, kdo první postaví vrtulník poháněný lidskou silou.

Letos mohla být konečně po více než třech desítkách let udělena. Podmínkou bylo, že se musí lidskou silou poháněný stroj s nosným rotorem vznášet minimálně 60 sekund ve výšce alespoň 3 metry nad povrchem a udržet svůj střed v pomyslném čtverci 10x10 metrů. To se před pár dny povedlo týmu lidí z kanadské firmy AeroVelo z Toronta a studentům i absolventům torontské univerzity.

Atlas - lidskou silou poháněný vrtulník - 8

(Foto: oficiální zdroj)

První testy uskutečnil Atlas, jak vrtulník jeho tvůrci pojmenovali, už na konci srpna 2012, ovšem na ostrý let, který měl vyhovět podmínkám Sikorského ceny, došlo 13. června tohoto roku. Při něm pilot Todd Reichert, jinak také závodní cyklista, dosáhl s Atlasem výšky 3,3 m a ve vzduchu vydržel 64,11 sekund.

Atlas pohání a řídí jeden pilot sedící na bicyklové kostře se šlapadly. Aby mohl Todd Reichert Atlas bezpečně ovládat, musel projít speciálním výcvikem, protože řízení stroje není jen o usilovném šlapání. Kontrolu nad vrtulníkem pilot získává nakláněním bicyklového rámu, na kterém sedí, a také požadovanou frekvencí šlapání. Prázdný stroj váží 55 kg, maximální hmotnost pak má hodnotu 128 kg, přičemž čtyři nosné rotory mají průměr 20 metrů.

ZDROJ: http://fanda.nova.cz/, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí