zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňský kraj má nové chráněné území, ochrání rostliny a zvířata

25.09.2013
Chráněná území
Plzeňský kraj má nové chráněné území, ochrání rostliny a zvířata

Novou přírodní památku Chodská Úhlava vyhlásí na Klatovsku Plzeňský kraj. V Plzeňském kraji je na 180 maloplošných zvláště chráněných území. Třináctihektarová lokalita Chodské Úhlavy je cenná zejména díky výskytu chráněných druhů rostlin, jako je například vachta trojlistá nebo vstavač májový, je také významným hnízdištěm a koridorem tažného ptactva, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).

Chráněné území Chodská Úhlava leží u stejnojmenného potoka u silnice mezi Nýrskem a Chudenínem. Území z větší části nepravidelně sekají zemědělci, část je zarostlá rákosem. Kromě vzácných chráněných rostlin, jimž vyhovuje různorodost biotopu a jeho údolní poloha, je lokalita i cenným hnízdištěm. "Dokládají to i výsledky pozorování, odchytů a kroužkování, které je prováděno systematicky od roku 1998. Ze zvláště chráněných druhů byly zjištěny silně ohrožené druhy bekasina otavní, chřástal polní, slavík modráček středoevropský," uvedl Štekl. Ornitologové zde pozorovali i ohrožené bramborníčky černohlavé, hýly rudé, ťuhýky obecné a šedé, moudivláčky či motáky pochopy.

Na území Plzeňského kraje zasahují velkoplošná zvláště chráněná území Národního parku Šumava a chráněné krajinné oblasti Český les, Šumava, Slavkovský les a Křivoklátsko. Ze zhruba 180 maloplošných zvláště chráněných území je přes deset národních přírodních rezervací a národních přírodních památek, zbytek tvoří přírodní rezervace a přírodní památky. Víc než polovinu maloplošných chráněných území spravuje krajský úřad.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí