zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z miliardáře Pickense je kvůli větrnému projektu pouze milionář

29.09.2013
Větrná energie
Z miliardáře Pickense je kvůli větrnému projektu pouze milionář

Známý americký investor a podnikatel v energetice T. Boone Pickens se kvůli fiasku svého projektu obří větrné farmy stal letos z dolarového miliardáře pouhým milionářem. Pickensovo jmění kleslo poprvé od roku 2005 pod hranici jedné miliardy dolarů z někdejších dvou miliard dolarů, a magnát tak vypadl z žebříčku čtyř set nejbohatších lidí v USA. Uvedl to zpravodajský web Daily Caller.

Magazín Forbes ve svém letošním žebříčku Forbes 400 ocenil Pickensovo současné jmění na zhruba 950 milionů dolarů (18,2 miliardy Kč). "Prodělal jsem na tom (větrném projektu) kalhoty," přiznal Pickens na televizní stanici MSNBC. Konstatoval také, že "budoucí pracovní místa jsou v ropě a plynu".

Pickens v roce 2008 představil plán, který měl zvýšit využívání větrné energie a snížit závislost Spojených států na dovozu ropy. Projekt předpokládal, že v severním Texasu vznikne největší větrná farma na světě, a Pickens už do větrných turbin od General Electric dal dvě miliardy dolarů. Plán ale zkrachoval kvůli propadu cen zemního plynu v USA, který vedl ke ztrátě jakékoli konkurenceschopnosti větrné energie.

Pickens poté svůj plán upravil a zaměřil jej na využití zemního plynu, jehož produkce v USA díky těžbě z břidlicových ložisek prudce vzrostla. V rámci toho lobboval u vlády, aby subvencovala masový přechod kamionů z benzinu na plyn.

Pickens nicméně věří, že i jako milionář snadno vyžije. "Nebojte se, mám se dobře i s 950 miliony dolarů. Zábavné na tom je, že na charitu už jsem dal miliardu dolarů, tedy víc, než mám teď," vzkázal Pickens přes Twitter jednomu novináři.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí