zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci z oddělení CITES České inspekce životního prostředí převzali od celníků trofeje medvěda hnědého (Ursus Arctos).

29.09.2013
Příroda
Odborníci z oddělení CITES České inspekce životního prostředí převzali od celníků trofeje medvěda hnědého (Ursus Arctos).

Lovecké trofeje nejpřísněji chráněného medvěda hnědého, které zadrželi 22. 9. 2013 při kontrole na letišti v Karlových Varech celníci, převzali odborníci z oddělení CITES odboru ochrany přírody ČIŽP. Trofeje - nasolenou kůži a nevypreparovanou lebku medvěda - převážel cestující na lince z Moskvy. Lovec neměl k trofejím patřičná povolení.

Medvěd hnědý je přímo ohrožen vyhynutím; jde o druh, který podléhá ustanovením úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Lovec zažádal Ministerstvo životního prostředí o retrospektivní dovozní povolení. Dle jeho výpovědi byl firmou, která se specializuje na lovecké zájezdy do zahraničí, ubezpečen, že dokumentace, kterou k trofejím má, je pro ČR postačující. Nyní je tedy třeba vyčkat, jak se MŽP s tímto případem vypořádá. Za trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami totiž hrozí provinilci až osmiletý trest odnětí svobody.

Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP

Praha, 25. září 2013

Foto: Odd. CITES odboru ochrany přírody ČIŽP

Nevypreparovaná lebka medvěda hnědého, zabavená na letišti v Karlových Varech

Nevypreparovaná lebka

lebka 2

lebka 3

Kůži, která je prosolená kvůli konzervaci, musí ČIŽP uchovat v mrazícím zařízení do vyřešení případu

kůže 1

kůže 2

trofeje

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí