zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Každý Čech loni vyprodukoval 308 kg odpadů, 43 kg vytřídil

02.10.2013
Odpady
Každý Čech loni vyprodukoval 308 kg odpadů, 43 kg vytřídil

Jeden obyvatel České republiky v loňském roce vyprodukoval v průměru 308 kilogramů komunálního odpadu, z toho 43 kilogramů vytřídil. Množství odpadků končících v popelnicích tak po několika letech růstu poprvé kleslo z 320 kilogramů na osobu v roce 2011. Objem vytříděného odpadu je výrazně vyšší než před deseti lety, v posledních několika letech však stagnuje. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Množství vytříděných odpadů vzrostlo od roku 2002, kdy bylo 16 kilogramů na obyvatele, více než 2,5krát. V barevných kontejnerech na tříděný odpad skončilo loni 14 kilogramů papíru, 11 kilogramů skla, deset kilogramů plastů, čtyři kg kovů a stejné množství ostatních materiálů. Loni lidé vytřídili o tři kilogramy odpadů na hlavu méně než v roce 2011.

V mezinárodním srovnání jsou Češi podprůměrnými producenty odpadů. Výrazně zaostávají za celoevropským průměrem, který předloni dosahoval 503 kilogramů na osobu. Nejvíce odpadů v Evropě produkovali podle údajů Eurostatu v roce 2011 Dánové (718) kilogramů, naopak nejméně Estonci (298 kg).
Celkově bylo v Česku loni vyprodukováno 23,4 milionu tun odpadů, což bylo o 0,6 procenta méně než v roce 2011. Z celkového množství představoval 6,4 procenta nebezpečný odpad. Jeho podíl na celkové produkci odpadů se meziročně nezměnil.

Hlavními původci odpadů v zemi jsou podniky. Jejich činností vzniklo 19,9 milionu tun odpadů a téměř veškerý nebezpečný odpad. Na obce připadlo 3,5 milionu tun odpadů, meziročně se toto množství snížilo o 4,4 procenta. Více než 92 procent z toho představovaly komunální odpady, zbytek tvořily stavební odpady, odpady z autovraků či elektrického a elektronického zařízení.

"Ačkoli celkově se produkce podnikových odpadů ve srovnání s rokem 2011 nezměnila, odvětví zabývající se shromažďováním a úpravou odpadů, sanacemi a odpadními vodami zaznamenalo nárůst produkce odpadů," uvedl ČSÚ v komentáři. Ke zvýšení produkce odpadů přispěly zejména podniky, které prováděly sanační práce. Určitý vliv na tento vývoj má podle statistiků státní garance na odstranění starých ekologických zátěži a dotace z operačního programu Životní prostředí.

Do Česka se loni dovezlo 800.000 tun odpadů, oproti roku 2011 dovozy vzrostly o 77 procent. Nárůst byl způsoben především zvýšeným dovozem železa a oceli pocházející ze stavebnictví. Naopak vyvezeno bylo 2,8 milionu tun odpadů, což bylo zhruba o pětinu meziročně více.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí