zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Brně budou testovat během veletrhu již třetí elektrobus

03.10.2013
Doprava
Ekologická auta
V Brně budou testovat během veletrhu již třetí elektrobus

Brněnský dopravní podnik bude příští týden pokračovat v testování elektrobusů. Během Mezinárodního strojírenského veletrhu zprovozní speciální linku E, na niž nasadí vůz od společnosti Siemens. Cestující bude vozit již od soboty 5. října až do 13 října mezi Mendlovým náměstím a Brněnskou přehradou. Brno hledá ekologickou alternativu ke klasickým naftovým autobusům, které mají ve městě zatím stoprocentní zastoupení, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

První elektrobus se v Brně testoval v červenci, do něj ale ještě nesměli cestující, druhý jezdil městem v srpnu. Vůz Siemens-Rampini bude třetím testovaným typem. Poté dopravní podnik vyhodnotí jak zkušenosti z provozu, tak připomínky cestujících a podle toho se bude odvíjet případný plán nákupu elektrobusů. Jejich výhodou je levnější provoz a delší životnost, k nevýhodám zatím patřila nutnost dobíjení a nedostatečný dojezd na jedno nabití. A také vyšší pořizovací cena, která se může pohybovat až okolo dvojnásobku klasického autobusu, jenž stojí pět milionů.

Linka E zahrnuje i plavbu lodí po přehradě, které už jsou také výhradně na elektrický pohon. Okružní jízda z Mendlova náměstí bude trvat hodinu a půl a jízdenka bude stát 100 korun, jízdní řád vyvěsí dopravní podnik na web.


Vůz od Siemensu si Brno půjčilo z Vídně. Jeho baterie se dobíjejí průběžně z trolejového vedení a dokážou využít energii, kterou trolejbusy vyrobí například při jízdě z kopce. V Česku jezdí elektrobusy zatím pouze v Ostravě a dobíjejí se v době mimo dopravní špičku.

V Brně zatím existuje plán nákupu 100 krátkých autobusů na plyn během let 2014 a 2015. Pořizovací cena by byla zhruba 500 milionů korun a 50 milionů by bylo potřeba investovat do infrastruktury. Provoz je levnější než u naftových autobusů.

Zdeněk Meitner

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí