zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FSC ČR vyhlašuje výsledky fotografické soutěže Není les jako les!

06.10.2013
Les
FSC ČR vyhlašuje výsledky fotografické soutěže Není les jako les!

Nezisková organizace FSC ČR vyhlásila u příležitosti konání mezinárodní akce FSC Friday výsledky fotografické soutěže, která byla zahájena v polovině května letošního roku. Jak napovídá název fotosoutěže, hlavním cílem bylo zachytit interakci mezi člověkem a lesem, dřevem a produkty z něj.

fscFotosoutěž "Není les jako les" byla oficiálně zahájena 13. května letošního roku, kdy mohli soutěžící začít posílat své fotografie do jedné z tematických kategorií - les a příroda, výrobky ze dřeva, lidé a dřevo. Tyto kategorie tematicky odkazují na tři hlavní pilíře organizace FSC a obecně také trvale udržitelného rozvoje - ekologický, sociální a ekonomický. Posledním dnem pro zaslání soutěžních fotografií byl 31. srpen.

Do soutěže dorazilo více než 2 500 soutěžních fotografií, které hodnotila redakce partnerského časopisu FOTO a vybrala finálních 80 snímků. Z nich byly voleny vítězné fotografie ve všech třech tematických kategoriích. Tohoto úkolu se zhostili profesionální fotografové Vojta Herout, Petr Jan Juračka a Ondřej Prosický, kteří nezávisle na sobě volili ve většině případů shodně.

V každé se soutěžních kategorií byly oceněny tři fotografie digitálními fotoaparáty Nikon a jedna fotografie speciální věcnou cenou od národní kanceláře FSC ČR v podobě tabletu a sady dřevěných lehátek a sáněk. Mediálním partnerem soutěže byly kromě časopisu FOTO také týdeník Respekt a měsíčník Digitální fotomagazín. Ceny do soutěže věnovaly společnosti Nikon, Ospap a Bohemia sport.

Vítězové jednotlivých kategorií

fscLes a příroda

 1. místo: Jiří Košťál - fotografie Poslední strom
 2. místo: Ivana Vostřáková - fotografie Podzimní déšť
 3. místo: Josef Malý - fotografie Les
 4. cena FSC ČR: Jiří Paták - fotografie Les kolem

Lidé a dřevo

 1. místo: Ivana Vostřáková - fotografie Requiem
 2. místo: Tomáš Trojan - fotografie Jeden z nich
 3. místo: Stanislav Chmelíček - fotografie Zahradník
 4. cena FSC ČR: Magdalena Minolová - fotografie Ztracena v hoblinách

Výrobky ze dřeva

 1. místo: Marek Sybal - fotografie Čti: Dabljuououdý
 2. místo: Dušan Račko - fotografie Dřevěné vlnobití
 3. místo: Ivan Luska - fotografie Strom byl a ve strom se proměnil
 4. cena FSC ČR: Jan Suchý - fotografie Dřevo nemá odpad


Proč fotosoutěž a FSC

fscSoutěž byla jednou z částí spotřebitelské kampaně, která měla pomoci zvýšit povědomí veřejnosti o možnosti nákupu výrobků se značkou FSC(R) (Forest Stewardship Council(R)). Logo FSC na výrobku totiž zaručuje, že dřevo nebylo vytěženo nelegálně a pochází z lesů obhospodařovaných přírodě blízkým způsobem. Spotřebitelé tak mohou svým nákupem významně pomoci chránit ohrožené světové lesy a pralesy.

Vyhlášení výsledků soutěže se konalo u příležitosti mezinárodního FSC Friday. Dne, kdy se snažíme celosvětově upozornit na důležitost lesů a jejich zdraví. Hlavním smyslem FSC Friday je pomoci veřejnosti hledat na výrobcích logo FSC a ukázat, že záleží na tom, odkud pochází zboží, které nakupuje.

Kampaň a projekt jsou spolufinancovány z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. "Velký zájem o fotosoutěž, kvalita a množství zaslaných fotografií nás příjemně překvapilo. To je známka toho, že veřejnosti stále není ochrana mizejících lesů lhostejná. V budoucnu bychom na soutěž rádi navázali a prvním plánem je vydaní kalendáře pro rok 2014, který bude mapovat nejen vítězné fotografie," dodává manažer projektu Mgr. Martin Koubek, Ph.D.

O FSC ČR, o. s.
Národní kancelář FSC ČR již více než devět let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Tím napomáhá chránit ohrožené a devastované lesy a jejich obyvatele. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpoření šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích. Další informace na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.

Kontakt:

Petr Březina, FSC ČR, o.s., tel.: 777 900 298, e-mail: brezina@czechfsc.cz

Mgr. Martin Koubek, Ph.D., FSC ČR, o. s., tel. 737 085 007, e- mail: martin.koubek@czechfsc.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí