zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Měření v lovosické olejně neprokázalo kontaminaci radioaktivitou

09.10.2013
Sanace, staré zátěže
Měření v lovosické olejně neprokázalo kontaminaci radioaktivitou

Výsledky měření v areálu bývalé Setuzy v Lovosicích ukázaly, že někdejší laboratoř ani studna podzemních vod nebyly kontaminovány radioaktivními látkami. ČTK o tom informoval Karel Svoboda ze společnosti ÚJV Řež (někdejší Ústavu jaderného výzkumu Řež), která se mimo jiné zabývá likvidací radioaktivních odpadů.

Společnost nabídla lovosické radnici, že v prostorách, kde se vedle stovek tun nebezpečných chemikálií našlo také malé množství radioaktivních látek, zdarma provede základní kontrolní měření. Pracovníci radiochemické laboratoře odebrali 17. září vzorky z laboratoře bývalé olejny a ze studny podzemních vod pod areálem a provedli jejich radiochemickou analýzu.

"Výsledky ukázaly, že nedošlo k uvolnění kontaminace do životního prostředí a že skladovací místo radioaktivních látek v laboratoři nebylo kontaminováno. Zároveň jsme udělali kontrolní monitoring laboratoře a skladu a doporučili provést ještě monitoring ostatních částí budovy," uvedl vedoucí oddělení měření a laboratoře ÚJV Řež Karel Svoboda.

Areál, ve kterém se prováděly demoliční práce, patří společnosti Wowitra. Česká inspekce životního prostředí s ní zahájila správní řízení kvůli porušení zákona o ochraně vod a zákona o odpadech, podala na ni také trestní oznámení kvůli podezření na spáchání trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s odpady.

Jednatel Wowitry Claude Dhiet uvedl, že nalezené látky nejsou vlastnictvím jeho firmy, ale společností, které jsou v likvidaci. Finanční odpovědnost za odstranění látek by tak podle jeho názoru neměla padnout na něj.

Toho, aby nenesla finanční následky likvidace látek v areálu, se obává také lovosická radnice. Hejtman Oldřich Bubeníček nedávno vyslovil názor, že by radnice měla v první řadě uložit firmě Wowitra nápravná opatření. "Snažíme se společnými silami najít takové řešení, aby to celé nespadlo na obec. Pokud my dáme nějaká nápravná opatření, tak v případě, že firma nebude činit, tak budeme muset nápravná opatření podle zákona udělat sami," uvedla minulý týden na jednání lovosických zastupitelů starostka Lenka Lízlová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí