zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Summit v Budapešti bude řešit, jak lépe hospodařit s vodou

08.10.2013
Voda
Summit v Budapešti bude řešit, jak lépe hospodařit s vodou

V maďarské metropoli v úterý začne takzvaný "vodní summit", při kterém se budou státy OSN radit, jak by se mělo v budoucnu lépe hospodařit s pitnou a užitkovou vodou. Debatovat se bude například o tom, jak může promyšlenější a vědecky podložená péče o vodní zdroje pomoci k tomu, aby i v dalších desetiletích měla rostoucí světová populace lepší přístup k jedné z nejcennějších přírodních surovin. Nejde přitom o marginální problém, protože s nedostatkem nezávadné vody bojuje tři čtvrtě miliardy obyvatel planety.

Summit, jehož se zúčastní více než tisícovka odborníků, úředníků a politiků ze stovky zemí světa, potrvá od 8. do 11. října. Promluví na něm mimo jiné generální tajemník OSN Pan Ki-mun či prezident hostitelské země János Áder.

Budapešťské setkání je podle hydrologů a odborníků na vodní zdroje důležité vzhledem k tomu, že v roce 2015 vyprší lhůta pro splnění takzvaných Rozvojových cílů tisíciletí, které schválil summit OSN v roce 2000. Zástupci zemí se tehdy zavázali, že se pokusí o polovinu snížit počet lidí bez přístupu k čisté vodě, což se jim už podařilo: mezi lety 1990 a 2010 získaly přístup k vodním zdrojům dvě miliardy lidí.

Problém však zcela vyřešen není, protože s nedostatkem vody dál bojuje zhruba 783 milionů lidí. Například v subsaharské Africe může o dostupnosti čisté vody hovořit jen 60 procent lidí. Podle OSN je důsledkem například to, že dál denně umírají 3000 dětí na dehydrataci a průjmová onemocnění, která způsobila právě kontaminovaná voda.

Nedostatek vody totiž znamená i nízkou úroveň hygieny či špatné nakládaní se splašky. Podle odhadů nemá zhruba 2,5 miliardy lidí na celém světě možnost používat záchod.

Schůzka v Maďarsku by měla mimo jiné určit, jaké cíle si OSN - co se přístupu k vodě týče - stanoví po roce 2015 a jaké budou v této oblasti její priority. Odborné panely za účasti vědců budou v Budapešti probírat, jaká zlepšení mohou přinést moderní technologie: třeba lepší metody čistění odpadních vod či úspornější systémy rozvodů. Velkou roli má sehrát i lepší mezinárodní spolupráce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí