zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SAZE představila elektromobil Kaipan s prototypem nabíječky

11.10.2013
Ekologická auta
SAZE představila elektromobil Kaipan s prototypem nabíječky

Systémy Alternativních Zdrojů Energií neboli zkráceně SAZE je malý výzkumný a projektový tým Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), který se prezentuje na nejvýznamnějším středoevropském průmyslovém veletrhu v pavilonu Z.

Problematikou měření a řízení alternativních zdrojů energií - solární, vodní, větrné, přílivové, geotermální, energie z biomasy - se zabývá SAZE pod vedením Bohumila Horáka, docenta FEI (Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO) od roku 2000. "Vedle pedagogické činnosti vyvíjíme také spoustu aktivit směřovaných k informování veřejnosti o alternativních a obnovitelných zdrojích energií a jejich využívání. Cíleně se však věnujeme zejména podpoře středních škol a motivaci mládeže k dalšímu studiu," informoval Horák.

Konkrétně to znamená výzkumnou a vývojovou práci týmu v oblasti solárních fotovoltaických systémů, geotermálních systémů, vodíkových technologií, anebo systémů akumulace tepelné a elektrické energie. "Za významné podpory našich komerčních partnerů a projektů z veřejných finančních zdrojů se v posledníh letech zabýváme také rozvíjením konceptu elektromobility - tedy pohonných jednotek elektromobilů i jejich infrastrukturou," řekl Horák.

Pro brněnský MSV na "báňské" díky podpoře ze strany společností Automa a ASEP připravili stánek SAZE včetně elektromobilu Kaipan VoltAge s prototypem nabíjecí stanice NS-A. "Až do pátku 11. října tady rovněž informujeme o našem programu Zlepši si techniku se související tematikou měničů, akumulace energie, nanobrzdových materiálů a nanolaků se specifickými vlastnostmi," poznamenala mluvčí VŠB-TUO Táňa Kantorková.

Ostravská "báňská" též promítá studentský film o této Alma Mater a návštěvníky láká na řadu soutěží a akcí, které chystá na následující období - například Den robotů, Postav si svůj CNC stroj či Napájení sluncem. VŠB-TUO do nich totiž umožňuje zapojení veřejnosti.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí