zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský festival ptactva se vydařil, tisíce pozorovatelů ptáků pozorovalo miliony ptáků

12.10.2013
Příroda
Evropský festival ptactva se vydařil, tisíce pozorovatelů ptáků pozorovalo miliony ptáků

Více než 19 tisíc pozorovatelů ptáků z 30 zemí Evropy a Střední Asie o uplynulém víkendu sledovalo fascinující podzimní tah ptáků do teplých krajin. Na více než 900 akcích Evropského festivalu ptactva o uplynulém víkendu napočítali milovníci přírody více než 2,4 milionu ptáků.

V České republice se konal Evropský festival ptactva na 35 lokalitách, zúčastnilo se ho 889 pozorovatelů ptáků a ti pozorovali celkem 106 931 ptáků.

Na střední Moravě pozorovali účastníci Evropského festivalu ptactva, pod vedením členů Moravského ornitologického spolku, 2912 ptáků více než 70 druhů. V Tovačově (PR) pozorovali 882 ptáků 64 druhů, např.: labuť zpěvná (1 ex.), husice nilská (3 ex.), orel mořský (1 ex.), orlovec říční (1 ex.), potápka rudokrká (1 ex.), chřástal malý (1 ex.). V Záhlinicích (KM) pozorovali 1048 ptáků 54 druhů, např.: ostříž lesní (4 ex.), orel mořský (1 ex.), jespák obecný (11 ex.). Na Choryňských rybnících (VS) pozorovali 645 ptáků 50 druhů, např.: skřivan polní (18 ex.), potápka černokrká (4 ex.). Na Chomoutovském jezeře pozorovali 337 ptáků 45 druhů, např.: konipas luční (1 ex.), vlaštovka obecná (4 ex.).

Podle Adolfa Goebela z Moravského ornitologického spolku, který vedl ornitologickou exkurzi v Tovačově, byl nejvzácnějším ptákem pozorovaným na střední Moravě chřástal malý. Jde totiž o ptáka, který žije velmi skrytě v porostech vodních rostlin a neviděla ho ani řada velmi zkušených ornitologů.

"Festivalové akce jsou především místem setkání milovníků ptáků, kteří chtějí ptáky pozorovat, povídat si o nich a vůbec se těšit z jejich přítomnosti. Mnozí vášniví ornitologové se ale chtějí i více dozvědět o tom, co všechno tažným ptákům na jejich cestách hrozí, ať už jsou to masové odchyty a lov ve Středomoří nebo ztráta přirozeného prostředí na zimovištích v Africe," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, která festival každoročně koordinuje v České republice.

Největší zajímavosti letošního ptačího festivalu v Česku jsou:

Nejvíce ptáků pozorovali na Žehuňském rybníku - téměř 57 tisíc ptáků a to především díky ohromným hejnům špačků (cca 55 tisíc jedinců).
Návštěvníci festivalu u rybníka Nesyt měli štěstí na pozorování vzácného rákosníka tamaryškového.
U Vavřineckého rybníku viděli více než 300 vlaštovek, což v říjnu již nebývá obvyklé. Důvodem je zřejmě pozdní hnízdění a současné stále teplé počasí s dostatkem hmyzu přes den.
V Lednici měli neobvyklé pozorování velkého hejna čírek obecných (300 jedinců).
Na Červenohorském sedle zaznamenali silný průtah pěnkavy obecné (cca 12 tisíc jedinců).

20. ročník Evropského festivalu ptactva byl velmi úspěšný a to především díky počasí, které přálo jak pozorovatelům, tak i tažným ptákům.

Jiří Šafránek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí