zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od kamen k biomase

01.11.2013
Obecné
Od kamen k biomase

Zdravím vás z Bhútánu. Tady žádná reklama není, s výjimkou všudypřítomné Coca-Coly, na jejímž jediném vybledlém poutači dívka se značně vybělenou pletí a indoevropskou fyziognomií drží v ruce otevřenou lahev a tvrdí "Otevřela jsem štěstí".

O to větší komunikační aktivity vyvíjí země do světa. Namísto měřítka hrubého domácího produktu (HDP) uvedl Bhútán v roce 1972 index hrubého národního štěstí, který měří udržitelný rozvoj, kulturní hodnoty a dobrou vládu. Země se rázem stala miláčkem západní akademické sféry.

V místních novinách mě zaujal článek Nový bhútánský projekt využití biomasy. Po jeho přelouskání jsem pochopil, že spočívá v distribuci kamen k vesničanům, kteří v něm budou topit dřívím z lesa. Chápu, že pro kamna na dřevo se shání finanční podpora od mezinárodních organizací podstatně hůře než na zpracování biomasy.

Od Bhútánců je velmi mazané házet zápaďákům tyto špeky, lépe se jim pak vybírá 270 USD/den, které platíte fixně, ať už jezdíte autem s průvodcem nebo dřepíte celý den na hotelu.

Jakub Horák, production director, TBWA Praha

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí