zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká krajina je rozdělena bariérami,ochránci budou řešit Karpaty

16.10.2013
Příroda
Česká krajina je rozdělena bariérami,ochránci budou řešit Karpaty

Česko patří v Evropě k zemím, které mají nejvíce rozdělenou krajinu různými bariérami. Problém bude řešit příští týden v Luhačovicích na Zlínsku 80 odborníků z 15 zemí, sdělila ČTK Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která mezinárodní seminář pořádá. Tématem bude zejména krajina v oblasti Karpat.

"Z loňského srovnání všech evropských zemí provedeného Evropskou ekologickou agenturou vyplývá, že rozkouskovanější krajinu mají pouze země Beneluxu a Německo. Společně s Francií jsme za nimi v těsném závěsu. V krajině jsou narušeny přirozené vazby, v izolovaných ostrovech nejsou živočichové schopni dlouhodobě přežívat," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Odborníci se budou od 16. do 18. října v lázeňském městě věnovat fragmentaci krajiny, migraci živočichů, vymezování, ochraně a propojování ekologických sítí, a to zejména v oblasti Karpat. Podle ochránců přírody představuje jedno z posledních míst Evropy s poměrně nedotčenou přírodou. "Seminář by měl zajistit především výměnu zkušeností, aby karpatská příroda zůstala co nejzachovalejší," podotkl Hlaváč.

Součástí semináře budou kromě přednášek i dva diskusní workshopy či celodenní exkurze do národního parku Malá Fatra na Slovensku s ukázkou konkrétních kolizních míst na silnicích, kde se automobily střetávají s medvědy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí