zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát podpořil výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

15.10.2013
Ovzduší
Senát podpořil výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

Vzájemná výměna emisních stropů by se mohla do budoucna týkat i menších výrobců elektřiny a tepla, kteří provozují jen jeden zdroj emisí. Novelu zákona o ochraně ovzduší, která to umožní, dnes podpořil Senát. Předloha, za níž stojí Petr Vícha, Jiří Bis (oba ČSSD) a Pavel Eybert (ODS) míří k posouzení do výborů.

Předkladatelé chtějí odstranit podle nich diskriminaci menších provozovatelů vůči větším, neboť současný zákon umožňuje přesouvání emisních stropů pouze mezi stacionárními zdroji jednoho provozovatele. "Celkové množství emisí ze zdrojů, kde dochází k výměně, nemůže narůst," píšou v důvodové zprávě.

Doposud vedly výměny podle autorů novely ke snížení celkových emisí. Přesouvání emisních stropů nebude podle tvůrců možné do oblastí, kde jsou překračovány imisní limity, ale spíše je z nich může odvést.

Předloha také mimo jiné uvádí, že výjimku z kompenzačních opatření budou mít investoři silnic s minimálními imisními dopady. Nynější zákon umožňuje výjimku jen u stacionárních zdrojů znečištění. S ustanovením nesouhlasila Eva Syková (ČSSD). Navrhovala kvůli tomu zamítnutí předlohy už v nynějším prvním čtení, ale neuspěla.

Předloha by taky dala pravomoc stanovovat podmínky pro provoz zdrojů znečištění vedle ministerstva životního prostředí a krajských úřadů rovněž obcím s rozšířenou působností. Novela také mění podmínky podávání poplatkových přiznání.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí