zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ciencala s Podivínským chtějí skoncovat s recyklací

16.10.2013
Odpady
Recyklace
Ciencala s Podivínským chtějí skoncovat s recyklací

Třídění odpadu má skončit, odcházející ministři průmyslu a životního prostředí plánují dražší a špinavé řešení

Rusnokova vláda v demisi dostane ve středu ke schválení plán, podle kterého stát přestane vylepšovat osvědčené třídění domácího odpadu a místo toho postaví nové, drahé a špinavé spalovny.

Chystaná Politika druhotných surovin vůbec nepočítá s podporou recyklace. Ministerstvo průmyslu a obchodu - které ji navrhuje - už dříve spočetlo, že její uskutečnění by prakticky znamenalo zmrazit třídění odpadu na současné úrovni.

ČR nyní recykluje pouze necelých 30 procent komunálního odpadu, podíl recyklace dokonce loni poklesl [1]. Přitom v Německu je to dvakrát více a belgické Vlámsko vyrábí druhotné suroviny ze 72 procent odpadků.

Dokonce i bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který rezignoval na jakákoli zlepšení odpadových předpisů (dokonce i na ta, která si dal do vlastního legislativního plánu), ještě na jaře prohlašoval, že by ČR měla výhledově recyklovat zhruba polovinu odpadků. Takové řešení vyžaduje, aby stát investoval peníze z evropských fondů do programů, které rodinám usnadní třídění odpadu.

Ale ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Ciencala nyní chce, aby namísto toho během příštích sedmi let vznikly nové spalovny odpadků, jež by stály 50 miliard korun. Jeho návrh neobsahuje vůbec žádná opatření na podporu recyklace komunálního odpadu.

Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Jan Podivínský (KDU-ČSL) měl k plánu pouze drobné kosmetické připomínky. Chystané zmrazení recyklace však schválil.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

"Třídění a recyklace šetří suroviny i náklady domácností. Osvědčilo se a lidé jej podporují. Vůbec nejde na rozum, že odcházející ministři Ciencala a Podivínský chtějí dupnout na brzdu a skončit s podporou třídění a recyklace přesto, že jsme teprve na začátku této cesty."

"Stát by měl pokračovat a krok za krokem přibližovat naši recyklaci zemím, jako je Německo nebo Rakousko, které třídí dvaapůlkrát tolik co my. Ale ministři, kteří už balí krám, namísto toho chtějí vyhlásit válku asi nejpopulárnějšímu ekologickému programu, jaký u nás kdy byl."

"Má smysl vyrábět energii ze zbytkového odpadu, který nejde recyklovat. Naopak holý nesmysl je, že ministři chtějí nacpat miliony tun kvalitních druhotných surovin do nových, obřích, drahých spaloven."

Kontakty:

Ivo Kropáček, program Odpady, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí