zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vratné kelímky: přínos Pilsner Festu k ochraně životního prostředí

17.10.2013
Recyklace
Vratné kelímky: přínos Pilsner Festu k ochraně životního prostředí

V sobotu 5. října proběhl v areálu pivovaru Plzeňského Prazdroje tradiční Pilsner Fest, který navštívilo více než 45 tisíc lidí. Mezi pozitivně vnímané novinky patřily určitě vratné kelímky. Díky jejich použití nebylo životní prostředí zatíženo téměř tunou odpadu v podobě jednorázových kelímků, které se používaly dříve.

Pilsner Fest, který se letos uskutečnil přesně v den výročí uvaření první várky Pilsner Urquell, zaznamenal rekordní účast přes 45 tisíc lidí, kteří vypili více než 83 tisíc půllitrů piva. Stejný počet jednorázových kelímků by znamenal i téměř jednu tunu plastového odpadu. Tomu se však letos organizátoři vyhnuli díky zásadní novince - vratným kelímkům, které budou umyty a znovu použity. Pokud by se čepovalo do jednorázových kelímků a příznivci plzeňského piva by z nich stavěli pověstný "komín", dosáhl by výšky přes 500 m.

"Tyto kelímky jsou z kvalitního plastu, odolné a s praktickým uchem, které umožňují nést i několik kelímků najednou. Díky použitému retro logu si jich dokonce návštěvníci téměř pět tisíc odnesli domů na památku nebo do sběratelské edice," uvedl Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje. Návštěvníci při prvním nákupu piva zaplatili vratnou zálohu 50 Kč a pak jen při každém nákupu měnili použitý za čistý. Při odchodu použitý kus buď směnili za 50 Kč, nebo za zcela nový nepoužitý kelímek s potiskem Pilsner Festu 2013.

Ekologické kelímky nebyly jediným příspěvkem odpovědného chování společnosti Plzeňský Prazdroj na letošních oslavách. V loňském roce vyvinul Plzeňský Prazdroj, jako zodpovědný výrobce alkoholických nápojů, ve spolupráci s občanským sdružením SANAMIM klidovou zónu K-lee-deck. Tato zóna je ojedinělým projektem, který umožňuje lidem na festivalech si odpočinout a zároveň se pobavit s odborníky o tom, co to znamená pít s mírou a jaká jsou pravidla zodpovědné konzumace. Zároveň zde probíhá orientační dechová zkouška na alkohol, takže účastníci mohou zjistit před cestou autem, zda již mohou řídit, případně kdy budou moci znovu usednout za volant. V rámci Pilsner Festu proběhlo celkem 135 dechových zkoušek na kalibrovaném testeru a 300 zájemců si ve stanu K-lee-deck nainstalovalo aplikaci Promile INFO, což je chytrá kalkulačka pro výpočet potřebné doby pro bezpečné usednutí za volant. Návštěvníky dále zajímaly zásady odpovědné konzumace alkoholu a také, jak alkohol na lidské tělo působí. V debatách se pravidelně objevovaly fámy ohledně možností podpořit odbourávání alkoholu jídlem nebo třeba kávou. Ve srovnání s minulými lety opět přibylo zodpovědných konzumentů alkoholu.

"Potkáváme lidi, kteří nás znají, a ti s sebou přivádějí své kamarády a známé. Celý koncept naší klidové zóny se osvědčil a doufáme, že na příští rok vymyslíme ještě pár drobných vylepšení, abychom oslovili ještě více návštěvníků letních akcí," dodal zástupce SANANIM o.s. Josef Šedivý.

Více informací o Pilsner Festu naleznete na webu www.pilsnerfest.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí