zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

GESTIS - nová databáze hodnot DNEL

16.10.2013
Firemní ekologie
Chemické látky
Zdraví
GESTIS - nová databáze hodnot DNEL

Německý Institut für Arbeitsschutz der Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung (IFA) zveřejnil on-line databázi, která obsahuje odvozené hodnoty DNEL. Databáze byla vytvořena na základě informací získaných z internetových stránek ECHA.

Výrobci a dovozci registrovaných látek v množství 10 t a více/rok mají povinnost provádět posouzení chemické bezpečnosti (CSA) zahrnující posouzení nebezpečnosti látky, její klasifikaci a odvození DNEL, což je odvozená úroveň, při které nedochází k nepříznivým účinkům na zdraví při expozici látce.

GESTIS DNEL databáze byla vytvořena z údajů, které byly převzaty z dokumentů zveřejněných agenturou ECHA a z bezpečnostních listů sestavených výrobci a dovozci látek. V případě, že jsou různé hodnoty pro stejné látky, jsou uvedeny paralelně bez dalšího hodnocení. V současné době databáze obsahuje hodnoty DNEL pro více než 1 200 látek a průběžně je rozšiřována. Jedná se o hodnoty DNEL, které jsou důležité pro bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců (místní a systémové účinky v důsledku dlouhodobé nebo opakované expozice inhalací).

Veřejnost má k databázi volný přístup. Vyhledávat lze buď podle názvu látky nebo pomocí identifikačních čísel látek (CAS, ES, INDEX). Hodnoty DNEL mohou být použity jako referenční hodnoty pro stanovení ochranných opatření ke kontrole expozice na pracovištích.

Upozornění: Hodnoty DNEL zveřejněné na internetových stránkách agentury ECHA nebyly systematicky přezkoumány příslušnými orgány ani třetími stranami.

GESTIS - databáze DNEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí