zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

RoHS: Evropská komise brzy přijme 8 nových výjimek

23.10.2013
Chemické látky
RoHS: Evropská komise brzy přijme 8 nových výjimek

Evropská komise je nyní velice blízko schválení 8 nových podrobně vyhodnocených výjimek ze zákazu používání některých nebezpečných látek v elektrozařízeních. Do 15. listopadu 2013 je určena lhůta členským státům EU k vyjádření.

Přehled 8 navržených výjimek v angličtině najdete v příloze s uvedením, do které příloh směrnice č. 2011/65/EU (RoHS 2) budou zařazeny (tj. III nebo IV) a také s odkazem na příslušnou dokumentaci včetně příslušné stránky.

Evropská komise nechala všechny navržené výjimky prověřit u dvou pověřených institutů - Öko-Institut a Frauenhofer IZM. Výsledkem je jejich odůvodněné doporučení tyto výjimky schválit.

Než Evropská komise výjimky schválí, poskytuje členským státům lhůtu do 15. 11. 2013 k vyjádření. Budete-li mít proto zájem se k výjimkám vyjádřit, kontaktujte prosím Mgr. Viktor Havlice před koncem lhůty prostřednictvím e-mailu: havlice@mpo.cz.

Schválení vyvolá potřebu změnu směrnice RoHS 2. Evropská komise novelizaci směrnice RoHS 2 provede ve formě rozhodnutí Komise. Díky úpravě v § 4 odst. 3 nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních nepovedou změny k novele tohoto nařízení vlády, ale rozhodnutí Komise po vyhlášení v Evropském věstníku začne platit přímo.

Přílohy ke stažení

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí