zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Termografie pomocí malých dronů

19.10.2013
Obecné
Termografie pomocí malých dronů

Termální kamery detekují záření v rozsahu elektromagnetického spektra a vytváří obrazy tohoto záření tzv. termografy. Množství záření emitovaného objektem je úměrné jeho teplotě, a tak nám termografie umožňuje vidět kolísání teplot v prostoru, nezávisle na osvětlení dané oblasti. Termografie je běžně používána ve zdravotnictví, zemědělství, ochraně ohrožených druhů, nakládání s odpady, nebo jako noční vidění. Dále je také používána pro účely sledování, detekce požáru nebo také hledání úniků tepla z budov.

Výhody termografie

  • Dokáže zobrazit vizuální obraz velké rozlohy, a tak dokáže porovnat teploty nad velkým územím
  • Je vhodná ke snímání pohyblivých cílů v reálném čase
  • Zjišťuje změny teplot, poruchy a změny v součástkách ještě před jejich selháním
  • Může být použita pro měření a pozorování v nepřístupných, nebo nebezpečných oblastech.
  • Nejedná se o destruktivní testovací metodu
  • Je vhodná ke sledování elektrických vedení a jejich poškození
  • Je vhodná ke sledování objektů ve tmavém prostředí

UAV thermografie

Letecká termografie je široce využívána mezi ekology, bezpečnostními strážníky nebo techniky. Konvenční letecké prostředky se ale pro tyto účely jeví zbytečně drahé a nebezpečné. UAV systémy se prokázaly býti nenahraditelnou alternativou. Droni se mohou pochlubit přesným polohováním, vyšší úrovní bezpečnosti a přijatelnými náklady.

Termokamera PI400 / PI450 od společnosti Optris

Německá společnost Optris vyrábí (mimo jiné) lehké termokamery malých rozměrů, které jsou ideální pro využití v kombinaci s UAV.

Infračervená kamera Optris PI400 je nejmenší termokamerou ve své třídě, a tak se stává nejlepší volbou pro bezpilotní letecké prostředky. Je schopna zaznamenávat termální snímky v plném rozlišení a vysoké rychlosti 80 Hz. Infračervená kamera Optris PI450 nabízí 40 mK termálního rozlišení a používá se k detekci malých teplotních rozdílů například za účelem kontroly jakosti nebo pro preventivní účely ve zdravotnictví.

PI400 Thermocamera by Optrix

PI400 Termokamera od společnosti Optris

Technické specifikace:

Teplotní rozsah: -20 ° C až 1500 ° C
Spektrální rozsah: 7,5 - 13 mikronů
Obnovovací frekvence obrazu: 80 Hz
Citlivost: 80mK
Optické rozlišení: 382 x 288 pixelů
Rozměry: 46 x 56 x 90 mm3
Hmotnost: 320 g (včetně objektivu)

Aibotix X6 + Optris PI400

Kombinace dronu Aibotix X6 s termokamerou OPTRIS PI400 vytváří profesionální platformu pro termovizi. Stabilní letové vlastnosti X6 spolu s jeho dvouosou stabilizací držáku kamery, vytváří ostré termální snímky o vysokém rozlišení. Je ideální například pro snímkování rozsáhlých solárních elektráren, průmyslových staveb nebo větrných turbín.

aibotix x6

SteadiDrone El8HT + Optris PI400

Nový SteadiDrone EI8HT pro rok 2013 je vrcholným kopterem pro profesionální filmování náročných záběrů. Je připraven pro obsluhu dvěma osobami, tj. obsluhu pilotem a kameramanem. Tento špičkový drone byl vyvinut pro natáčení s profesionální filmařskou technikou. Tříosý stabilizovaný držák kamery zajišťuje kvalitní a stabilní záběry i při rychlých manévrech. Spolu s již zmíněnou infrakamerou PI400 se z něj stává skvělá platforma pro termografii

ZDROJhttp://mensuro-aero.czsteadi-drone-3

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí