zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dolnorakouský hejtman: Větrníky v NP Podyjí jen tak nebudou

21.10.2013
Chráněná území
Větrná energie
Dolnorakouský hejtman: Větrníky v NP Podyjí jen tak nebudou

Větrného parku s 26 větrníky na rakouské straně Národního parku Podyjí se lidé bát nemusejí. Výstavba větrných elektráren v Rakousku je do roku 2014 pozastavená a poté odborníci prošetří, v jakých oblastech je výstavba efektivní a kde ne. Důležitý bude také souhlas obyvatel z okolí. V Mikulově to dnes na dotaz ČTK řekl dolnorakouský hejtman Erwin Pröll. O výstavbě větrníků v pondělí informovala některá média, proti se postavili zástupci Jihomoravského kraje, správa parku Podyjí i některé znojemské spolky. Větrníky by ovlivnily krajinný ráz národního parku i na české straně.

"Možný větrný park v oblasti Národního parku Podyjí je záměrem zájmových skupin. I v této oblasti však platí zákaz výstavby větrných elektráren, který jsem vydal před třemi měsíci," řekl Pröll. Odborníci nyní podle něj prošetří všechny oblasti Dolních Rakous a určí, kde je výstavba elektráren efektivní a kde ne. "Ekonomické i mezinárodní zájmy by vedly k tomu, že bychom všude v krajině viděli jen větrníky," podotkl hejtman s tím, že to není žádoucí. Důležitou roli podle něj při případné výstavbě bude hrát také přijetí větrných elektráren okolním obyvatelstvem.

Podle informací Znojemského deníku měl mít zvažovaný větrný park v Národním parku Podyjí rozlohu zhruba 2000 hektarů a mělo v něm být 26 větrníků. "Větrníky by měly vliv na ptáky i netopýry, v bezprostřední blízkosti se totiž nachází významné shromaždiště ptáků i netopýrů," řekl Deníku mluvčí správy parku David Grossmann. Nejvyšší horu regionu by větrníky převyšovaly o 150 metrů a mohly by narušit vyhlídky z Nového Hrádku, Větrníku či Claryho kříže.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí