zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kdepak Japonci, nejdřív od Bohůša cihle, teďkonc od nás pryskyřicu. Ještě že tak!

11.11.2013
Obecné
Kdepak Japonci, nejdřív od Bohůša cihle, teďkonc od nás pryskyřicu. Ještě že tak!

Zelená pryskyřice patří k chloubám ústecké Spolchemie. Její výroba je navíc ekologická, spolek získal certifikát. Ústecká chemička ji vyváží do celého světa. Velký zájem o ni panuje například v Japonsku, které si v posledních letech velmi zakládá na ekologicky čistých technologiích. ... Kdepak Japonci, nejdřív od Bohůša cihle, teďkonc od nás pryskyřicu. Ještě že tak! :))

Stejně jako revoluční technologie ekologické výroby epichlorhydrinu patří k chloubám ústecké Spolchemie i "zelená" pryskyřice. Její výroba vlastně přímo souvisí s "epikem".

"Pro ilustraci, při výrobě jedné tuny epoxidové pryskyřice z epichlorhydrinu na bázi propylenu vznikne dvojnásobné množství emisí skleníkových plynů než u pryskyřice zelené, konkrétně jde o úsporu čtyř tun oxidu uhličitého," popsala mluvčí Spolku Marie Logrová.

Takové množství vyprodukuje například Škoda Fabia s obsahem motoru 1,2 po ujetí 31.000 kilometrů. Zahraniční certifikátoři provedli analýzu životního cyklu (LCA), jejímž výsledkem je mimo jiné i uhlíková stopa.

Uhlíková stopa ukazuje množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, uvolněných během životního cyklu produktu. "Analýzám se podrobil celý výrobní proces, od semínek řepky až po finální produkt," popsal Loubal, který proces zaštiťoval.

Certifikát na výrobu zelených epoxidových pryskyřic získal Spolek před dvěma lety jako zatím jediná chemická továrna na světě.

Největších úspěchů se zelenou pryskyřicí dosahuje Spolek například v Japonsku, kde ji požadují tamější automobilky pro ekologicky šetrná vozidla. Na pryskyřici z Ústí nad Labem se prohání také američtí surfaři.

ZDROJ: Facebook, www.ustecky.denik.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí