zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK chce dát Bulharsko k soudu kvůli ohrožování chráněných ptáků

19.10.2013
Příroda
Šlendryján
EK chce dát Bulharsko k soudu kvůli ohrožování chráněných ptáků

Evropská komise dnes oznámila, že požene Bulharsko před soud kvůli ohrožení chráněných druhů ptáků. Toho se prý úřady dopustily tím, že povolily stavbu větrných turbín a další projekty podél migrační trasy stěhovavých ptáků. Sofia na tuto zprávu zatím nereagovala, napsala agentura Reuters.

Komise konstatovala, že tato balkánská země porušila předpisy týkající se ochrany životního prostředí tím, že selhala při ochraně míst výskytu vážně ohrožených druhů, včetně bernešky rudokrké v lokalitě Kaliakra na severovýchodě země.

"Tisíce větrných turbín a na 500 dalších projektů úřady schválily bez odpovídajícího zvážení jejich dopadů... na tisíce ptáků a netopýrů, kteří těmito místy každoročně létají do Afriky a zpět," uvedla EK a dodala, že si kvůli tomu bude na Bulharsko stěžovat u Soudního dvora EU.

Sofia ve snaze vyhnout se soudu s EK již rozšířila úředně chráněné oblasti na černomořském pobřeží, které při svém stěhování navštěvují například také pelikáni, orlové či jeřábi. V září si ministryně životního prostředí Iskra Michajlovová postěžovala, že její úřad zrušil rozhodnutí místní komise pro životní prostředí, které povolilo stavbu větrných turbín v Kaliakře, ale soud krok ministerstva zvrátil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí