zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo životního prostředí podpoří městskou zeleň 130 miliony korun

24.10.2013
Příroda
Urbánní ekologie
Ministerstvo životního prostředí podpoří městskou zeleň 130 miliony korun

Ministerstvo životního prostředí připravilo po programu na podporu izolační zeleně v sídlech další program, který pomůže rozšíření zelených ploch. Díky Programu zeleň do měst a jejich okolí, který nabízí celkem 130 milionů korun, mohou žadatelé získat na jeden projekt až 10 milionů korun.

"V dnešní uspěchané době by měl mít každý z nás možnost relaxovat v pěkném, upraveném a zdravém prostředí, bez ohledu na to, jestli žije na venkově, nebo ve městě, a také bez ohledu na to, jestli má vlastní zahradu nebo je odkázán na veřejný prostor. Právě proto velmi oceňuji tento program, který podporuje vznik nových parků, relaxačních zón nebo i chodníků a fontán, které leckdy sterilní a neosobní prostředí dovedou zkrášlit, a umožní tak všem lidem z okolí trávit alespoň částečně volný čas v přírodě," říká ministr Tomáš Jan Podivínský.

Předmětem Programu je podpora obnovy a zhodnocení přírodních ploch ve městech, obcích a jejich širším okolí a zkvalitnění životního prostředí a vizuální atraktivity intravilánu i extravilánu obce jak pro jeho obyvatele, tak návštěvníky.

Podpora v rámci Programu je tak zaměřena na výsadbu zeleně na stávajících zelených nebo nijak neupravených plochách, dále na revitalizaci příměstských lesů, a to s ohledem na plnění rekreační funkce lesa. V kombinaci s touto aktivitou je podpořena obnova a budování cest, komunikací mostků a chodníků, odpočinkových zón a budování vodních systémů. Realizace podporovaných aktivit povede k redukci znečišťujících látek v ovzduší, udržení a zlepšení biologické diverzity, zvýšení atraktivity urbanizované krajiny a její využívání k rekreaci občanů.

Žádosti bude od 24. října do 17. prosince (nebo do vyčerpání alokace) přijímat Státní fond životního prostředí ČR. Oprávněnými žadateli o podporu z Programu jsou obce a města, včetně hl. m. Prahy a jeho městských částí. Výše dotace je limitována minimální a maximální hranicí, tedy 250 tis. - 10 mil. korun na projekt. Dotace nepřesáhne 80 % uznatelných nákladů projektu. "Nastavení programu pamatuje i na to, že nejvíc zeleně potřebují města, která se potýkají se špatným ovzduším, proto je pro příjemce podpory z těchto oblastí připraveno zvýhodnění ve výši 10 %," dodává ministr Podivínský k dalšímu bonusu programu.

Bližší informace najdou zájemci na webových stránkách Státního fondu životního prostředí ČR: http://www.sfzp.cz.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí