zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Většinu ve volbách získal fosilní zákon, má 109 křesel

29.10.2013
Energie
Politika
Většinu ve volbách získal fosilní zákon, má 109 křesel

Česko má šanci srazit svoji závislost na drahé ropě, plynu i uhelných dolech

Celkem 109 poslanců a poslankyň budou mít strany, které chtějí připravit nový zákon, jenž stanoví závazné tempo snižování závislosti na stále dražších a dražších fosilních palivech. Legislativa podle úspěšného britského vzoru tak ulehčí rodinám na účtech za stále dražší plyn, benzín a uhlí.

Prosadit fosilní zákon se ve volebním programu zavázala vítězná ČSSD [1] a několikrát se za něj veřejně postavil předseda Bohuslav Sobotka. Minulý týden znovu slíbil tuto legislativu prosazovat i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg [2]. Také komunisté chtějí na přípravě zákona spolupracovat. Dalších 47 mandátů má hnutí ANO 2011, které před volbami několikrát avizovalo, že podporu zákona zvažuje [3].

Legislativa ušetří rodinám tisíce korun ročně tím, že jim stát pomůže zateplit domy či namontovat na ně levné solární ohřívání vody, vylepší veřejnou dopravu a nebo recyklaci odpadků. Zákon také vytvoří nová pracovní místa v perspektivních odvětvích a srazí tak naši závislost na dovozu ropy a plynu. Podstatně také sníží každoroční smog.

K přijetí nového fosilního zákona už vyzvalo politiky a političky víc než 25 tisíc lidí. Podle průzkumu veřejného mínění by s ním souhlasilo 66 % Čechů a Češek [4].

Novou legislativu podle úspěšného britského vzoru prosazuje Hnutí DUHA svou iniciativou Velká výzva - více na: www.velkavyzva.cz.


Jiří Koželouh, energetický expert z Hnutí DUHA, řekl:

"Vítězem voleb je zákon, který sníží naši nechtěnou závislost na drahé ropě a plynu i účty, které rodiny platí za energii. Podstatně také přispěje k čistějšímu ovzduší. A vytvoří nová pracovní místa v perspektivních odvětvích."

"Sociální demokraté, TOP 09 a komunisté mají 109 hlasů na prosazení fosilního zákona. Měli by je co nejdříve využít."

"Ve Velké Británii se na podobném zákoně shodli labouristé s konzervativci a je velmi úspěšný. Posílil ekonomiku a oživil průmysl."


Kontakty:
Jiří Koželouh, program Energie, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Martin Mikeska, program Energie, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí