zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klatovy nabízejí lidem kompostéry, zájem zjišťují v anketě

31.10.2013
Bioodpady
Klatovy nabízejí lidem kompostéry, zájem zjišťují v anketě

Klatovská radnice nabízí svým obyvatelům zdarma kompostér na zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Ten totiž tvoří až 40 procent z celkového komunálního odpadu, který končí v popelnicích a následně na skládce. Město věří, že na pořízení kompostérů dokáže získat dotaci EU. Zájem občanů zatím zjišťuje v anketě, řekla ČTK vedoucí odboru životního prostředí radnice Jana Michálková.

"Zájem o kompostéry zdarma je zatím opravdu veliký. Za poměrně krátkou dobu o ně projevilo v elektronické anketě zájem 190 lidí," řekla. Radnice rozeslala anketní otázku i v papírově formě lidem do schránek. Město má podle Michálkové šanci získat na kompostéry až 90procentní dotaci, pro Klatovy a jejich integrované obce až několik milionů korun. Po uzavření ankety na konci října a po jejím vyhodnocení se bude možností poskytovat kompostéry zdarma zabývat rada a zastupitelstvo města, které by případně doplácelo desetiprocentní podíl.

Kompostér v hodnotě zhruba 2500 korun by mohli získat lidé z rodinných domů, v bytových domech, kde rovněž sečou trávníky či hrabou listí, by mohli dostat kompostér větší. Město si od projektu slibuje snížení nákladů na sběr a svoz komunálního odpadu na skládku a zahájení separace biologického odpadu v rodinných domech, neboť se blíží legislativní povinnost separovat biologický odpad. Ekonomicky výhodné a ekologické řešení by navíc pomáhalo chránit životní prostředí ve městě a produkovalo by kompost, který je stoprocentně přírodním hnojivem.

Kompostování je přírodní proces, při kterém se působením mikroorganismů, vody a kyslíku mění bioodpad na kompost. Do kompostéru patří zbytky rostlin, plevele, květy, bramborové slupky, listí, posekaná tráva, rozdrcené dřevo, piliny, hobliny, sláma a jiné sklizené zbytky, popel z dřeva, novinový papír, karton, kůra stromů či kuchyňský odpad - káva, skořápky, slupky.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí