zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Němci chtějí mít energetické podniky zpět ve veřejném vlastnictví

05.11.2013
Energie
Němci chtějí mít energetické podniky zpět ve veřejném vlastnictví

Náš městský podnik, naše rozvodná síť, náš Berlín. Plakáty s úderným sloganem lze při návštěvě německého hlavního města jen těžko přehlédnout. Privatizace už vyšla z módy, Němci chtějí mít energetické podniky zpět ve veřejném vlastnictví. Rozvodnou síť v Berlíně má dnes ve správě německá divize švédského energetického koncernu Vattenfall. Pronájem uzavřený na dvacet let končí v závěru příštího roku. Aktivisté prosadili referendum, aby zabránili prodloužení smlouvy. Obyvatelé Berlína budou o osudu rozvodné sítě rozhodovat v neděli 3. listopadu.

Převzetí rozvodné sítě od Vattenfallu již prosadili obyvatelé druhého největšího německého města Hamburku. Referendum se tam konalo v září, v den voleb do Spolkového sněmu. Návrh prošel jen těsně, pro bylo 50,9 procenta účastníků referenda. Silným argumentem proti odkupu byla cena - převzetí sítě vyjde nejméně na dvě miliardy eur.

Příčinou nespokojenosti s velkými energetickými koncerny je hlavně cena. Elektřina na burzách zlevňuje, ale na účtech domácností a firem se to neprojevuje. Podle německého ekonomického novináře Stefana Schroetera nepramení nespokojenost jen z cenové politiky. "Mnozí občané a ekologická sdružení mají výhrady také k výrobě založené hlavně na uhlí a nedostatečné komunikaci ze strany energetických koncernů," uvádí Schroeter.

Právě Vattenfall se netěší dobré pověsti. Ekologicky citlivé Němce provokuje už tím, že 80 procent elektřiny v jejich zemi vyrábí z uhlí. Kromě toho byl do roku 2011 provozovatelem často poruchových jaderných elektráren Krümmel a Brunsbüttel. Co se týká Berlína, o energetiku v městském vlastnictví usilují kromě občanských a ekologických aktivistů rovněž politici z tábora zelených, levice a pirátské strany. Proti tomuto kroku se naopak postavily dvě nejsilnější politické strany - CDU a SPD.

Mezi odpůrci je také berlínská průmyslová a obchodní komora i převážná část světa byznysu. "Zadlužení Berlína na jednoho obyvatele je dnes vyšší než ve zkrachovalém Detroitu. Náklady na převzetí sítě dále zhorší veřejné finance a ra-ting města," varuje ekonom Fred Roeder.

Navzdory všem výhradám je trend přechodu energetiky do veřejného vlastnictví stále silnější. Podle studie Wuppertalského institutu došlo v letech 2005 až 2012 k založení 72 nových městských energetických podniků a ukončení 190 smluv o pronájmu sítě se soukromými provozovateli.

Zmíněný trend v letošním roce dále nabírá na síle. Například největší německý energetický koncern E.ON odprodal městům své podíly v regionálních distribučních sítích ve Vestfálsku a Durynsku. Konkurenční RWE loni v prosinci uzavřelo podobnou transakci se sdružením vedeným městem Koblenz.

Na podobné transakce je právě teď ta správná doba. Velké energetické koncerny se potýkají s vysokým zadlužením a dopady klesající ceny elektřiny na burzách. K prodeji rozvodných sítí jsou tedy ochotnější než v minulosti. Zároveň si tím koncerny obrazně řečeno kopou vlastní hrob. Města či regionální sdružení preferují vlastní zdroje energie a masivně investují do výstavby lokálních tepláren s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Čím více jich postaví, tím méně energie nakupují od velkých elektrárenských společností.

AUTOR: David Tramba

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí