zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci už na několikáté generaci smrků zkoumají vliv CO2 na stromy

09.11.2013
Ovzduší
Les
Vědci už na několikáté generaci smrků zkoumají vliv CO2 na stromy

Vědci z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR už na několikáté generaci stromů zkoumají v Beskydech vliv oxidu uhličitého na lesní porost. Původně se laboratoř v Beskydech od roku 1986 zabývala vlivem exhalací z ostravských továren na porosty a lesní hospodářství. Ty už teď stromům tolik neškodí. Pracoviště proto řeší aktuální problémy spojené s vlivy dopadu globální změny klimatu. ČTK to potvrdil jeden z expertů Radek Pokorný.

Experimentální pracoviště leží v nadmořské výšce kolem 900 metrů. Vědci se v něm zaměřují na toky energie a látek v horském lesním i lučním ekosystému. Měří se hodnoty jak u volně rostoucích stromů a trav, tak i ve dvou velkých sklenících, ve kterých je porost vystaven dvojnásobné koncentraci oxidu uhličitého.

"Máme za sebou už první výsledky. Zjistili jsme například, že stromy vystavené působení tohoto plynu si pod povrchem půdy vytvářejí rozsáhlejší kořenovou strukturu a chovají se efektivněji ve využívání vody," uvedl Pokorný. Jejich práce by hlavní výsledky měla přinést v budoucnosti. "Dnes vysazený strom by měl být totiž pokácen v příštím století, proto je třeba již dnes říci, který druh dřevin a jak pěstovat tak, aby se v měnících ekologických podmínkách tohoto věku dožil v dobrém zdravotním stavu a kvalitě," vysvětlil

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí