zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rakouský a český tým se umístily na špici v americké soutěži Solar Decathlon

13.11.2013
Ekologické stavění, bydlení
Solární energie
Rakouský a český tým se umístily na špici v americké soutěži Solar Decathlon

Rakouský rodinný dům LISI vyhrál soutěž "Solar Decathlon" v Kalifornii. Na třetím místě se umístil tým z ČR se svým AIR House.

Tým z Technické univerzity ve Vídni získal v mezinárodní studentské soutěži ve stavbě ekologických domů "Solar Decathlon" v Los Angeles první místo. Rakousko se poprvé zúčastnilo soutěže, která probíhá jednou za dva roky a je organizovaná americkým ministerstvem energetiky. Jejím cílem je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Rakouskému týmu se podařilo prosadit se proti ostatním 19 univerzitním týmům z jiných zemí.

Do soutěže se přihlásilo 160 týmů, které se zabývají navrhováním ekologických solárních domů, jež jsou energeticky úsporné a atraktivní. Z těchto 160 týmů bylo vybráno 19. Jednalo se o týmy převážně z USA a Kanady. Z Evropy byl vybrán právě tým z Rakouska a také z České republiky.

Rodinný dům LISI
Na nepoužívaném vojenském letišti v Irvine u Los Angeles musely jednotlivé týmy vybudovat své domy během jednoho týdne. V tomto týdnu byly domy testovány podle 10 kritérií. Cílem bylo vybrat nejlepší mix mezi dostupností, atraktivitou pro spotřebitele, excelentním designem a optimální výrobou energie s maximální efektivitou.

A právě všechna tato kritéria rakouský tým zvládl: rodinný dům LISI (Living Inspired by Sustainable Innovation) zvítězil v kritériích Energetická bilance, Teplá voda a Komunikace. Druhé místo obsadil dům v kritériu Atraktivita pro trh a třetí místo v kritériu Technika.

AIR House
Český tým studentů ČVUT obsadil v soutěži celkově 3. místo, a to díky svému energeticky soběstačnému experimentálnímu domu AIR House. Tým získal 1. cenu v kritériu Architektura a Energetická bilance, 2. místo v Technice a 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Vídni.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí