zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fond ASEKOL pomohl také Krnovu

15.11.2013
Odpady
Fond ASEKOL pomohl také Krnovu

Mezi 49 projekty zaměřenými na sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, jež byly letos podpořeny Fondem ASEKOL, je i rozšíření kamerového systému na sběrném dvoře v Krnově.

Zloději, kteří by si chtěli přilepšit krádeží součástek z barevných kovů z již vyřazených elektrospotřebičů uložených ve sběrném dvoře na Karáskově ulici v Krnově na Bruntálsku, mají od začátku letošního října smůlu. Jejich snaha se obohatit je monitorována kamerou - a lapení nenechavců je tam tak víc než jisté.

Navíc kamera, která snímá plochu určenou pro elektroodpady, není ve sběrném dvoře jediná. >>Už dříve jsme zde instalovali dvě kamery, z nichž jedna hlídá vjezd a druhá prostor před dvorem. Nyní jsme na podnět provozovatele dvora - společnosti Technické služby Krnov, rozšířili kamerový systém o další dvě kamery, které monitorují plochu pro sběr a uskladnění elektroodpadů. Cílem je zvýšit kontrolu provádění zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení a zabránit poškozování a vykrádání těchto odpadů,<< uvedl Ing. Petr Suchý z odboru životního prostředí městského úřadu.

Na pořízení kamer za více než 34 tisíc korun získalo město Krnov dotaci ve výši 10 286 korun z Fondu ASEKOL. Ten byl založen neziskovou společností ASEKOL - kolektivním systémem vytvořeným výrobci elektrozařízení s účelem zajistit a financovat recyklaci dosloužilých elektrozařízení.

Se společností ASEKOL spolupracuje Krnov již od roku 2006. >>Za tu dobu se pro nás ASEKOL stal důležitým partnerem, který svou činností přispívá k tomu, že elektroodpady z krnovských domácností nekončí na skládkách, ale po ukončení své životnosti se stávají zdrojem cenných druhotných surovin a případné nebezpečné látky jsou účinně zneškodněny,<< dodal Petr Suchý.

VARIANTY KAMEROVÉHO ŘEŠENÍ, KTERÉ MOHOU INSPIROVAT

Krnovský projekt patří k těm řešením, jež z Fondu ASEKOL získávají dotaci nejčastěji. Také letos totiž nejvíce žádostí směřovalo k podpoře při zabezpečení sběrných dvorů kamerovým či jiným systémem.

Společnost ASEKOL proto na pomoc zájemcům zadala zpracování doporučení pro řešení kamerového zabezpečení sběrných dvorů. Jde o varianty kamerových zařízení, které k přenosu dat využívají sítě mobilních operátorů, a o jednu variantu s nabídkou komfortního řešení komplexního zabezpečení sběrného dvora na bázi profesionálního softwarového řešení. Doporučené kamery obsahují detekci pohybu a automaticky vykazují poplachové hlášení (více na: www.asekol.cz/fond-asekol.html).

Fondu však také často přicházejí žádosti o příspěvek na úpravu a rozšíření kontejnerových stání, která občanům zjednoduší možnost třídění nejen starého elektra.

Podporu z Fondu ASEKOL mohou obdržet obce, nevládní neziskové organizace či provozovatelé sběrných dvorů. Nejvyšší příspěvek 60 tis. Kč letos získal osvětový projekt města Třinec, který přinese občanům efektivní poradenský systém pro správné třídění odpadů, a klade si tak za cíl zlepšit výsledky sběru.

Od roku 2008, kdy Fond ASEKOL rozdělil první dotace, bylo podpořeno 243 projektů, přičemž celkový příspěvek na ně dosáhl více než 15 mil. Kč.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí