zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kódy zdrojů znečišťování

20.11.2013
Ovzduší
Firemní ekologie
Kódy zdrojů znečišťování

Pod jaké kódy řadit příslušné zdroje znečištění ovzduší?


Dotaz:
Mám dotaz ohledně zařazení zdroje znečišťování ovzduší dle zákona 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší.

Jsme provozovatelé čistírny odpadních vod s kapacitou pro více jak 10 000 ekvivalentních obyvatel, která je zařazena dle přílohy č.2 tohoto zákona jako vyjmenovaný stacionární zdroj pod kod 2.7.

Součástí této ČOV je plynové hospodářství, kde vzniká bioplyn jako vedlejší produkt kalového hospodářství, které je nedílnou součástí technologie ČOV. Tudíž technologii plynového hospodářství tzn. vyhnívacích nádrží řadíme též pod kod 2.7 přílohy 2 tohoto zákona.


Součástí strojovny vyhnívacích nádrží máme 2 ohříváky kalu (kotle), které slouží výhradně k ohřevu kalů vyhnívací nádrže. Tyto kotle maji dohromady jmenovitý příkon 663 kW.Kotle mají samostatné komíny. Můj dotaz zní, zdali se dají tyto ohřívače taktéž považovat jako nedílná součást kalového hospodářství a zařadit pod kod 2.7. přílohy 2 a nebo je máme považovat za samostatné stacionární spalovací zdroje a řadit pod kod 1.1.???

Pro vytápění provozních budov vzniklým bioplynem máme zvlášť kotelnu, která spadá svým příkonem pod nevyjmenované zdroje.


Odpověď:

Co se týče technologie plynového hospodářství, kde vzniká bioplyn, je jasné, že se jedná o nedílnou součást ČOV, nikoli o samostatnou výrobu bioplynu. Řadí se tedy též pod kód 2.7. Tato skutečnost vyplývá i ze stanoviska odboru ochrany ovzduší Ministerstva životního prostředí, viz http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zarazeni_kaloveho_hospodarstvi_stanovisko/$FILE/OOO-kalove_hospodarstvi_%C4%8COV-20121212.pdf

Co se týče kotlů, které slouží výhradně k ohřevu vyhnívacích nádrží, přikláníme se k tomu, že tyto kotle jsou spalovacími stacionárními zdroji podle kódu 1.1.

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí