zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne - pomohou i pražské kompostéry

24.11.2013
Odpady
Bioodpady
Nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne - pomohou i pražské kompostéry

Dnes skončil pátý ročník Evropského týdne prevence vzniku odpadů. Letos probíhal od 18. do 24. listopadu a jeho cílem je upozornit, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nemusí vzniknout. I proto je prevence vzniku odpadů na prvním místě v takzvané hierarchii nakládání s odpady, třídění přichází, až pokud se odpadu nevyhneme. Nevytvářet odpad znamená šetřit energii, suroviny i naši kapsu.

K prevenci patří i domácí a komunitní kompostování, kdy sice odpady vznikají, ale lidé se o ně postarají sami. Arnika jako pozitivní příklad nabízí svůj projekt komunitního kompostování na Žižkově v Praze.
Více o žižkovském komunitním kompostéru je na http://arnika.org/komunitni-kompostovani-na-praze-3-2

K Evropskému týdnu prevence odpadů se přihlásili organizace z 23 zemí (i několik mimo EU). Nahlášeno bylo 12682 akcí: http://www.ewwr.eu/pre-home

Že se v oblasti prevence vzniku odpadů máme co učit, dokazuje první návrh "Programu předcházení vzniku odpadu v ČR"" Z dokumentu vyplývá, že o této oblasti mnoho nevíme. Komentář Arniky k prvnímu návrhu Programu předcházení vzniku odpadu v ČR je na http://arnika.org/program-predchazeni-vzniku-odpadu-pripominky-arniky

Předcházet odpadům je přitom snadné. Jde o změnu myšlení. Stačí, abychom se naučili ptát, zda ten nebo onen odpad musí vzniknout, či zda je možné mu předejít. Protože lidé odpady produkují denně, každý den možné snižovat jejich množství. Kdo vzniku odpadů předchází a třídí je, tomu stačí pro malý, pouze čtyřlitrový koš na směsný odpad na celý týden. Ukazují to zkušenosti spolupracovníků Arniky. Kdo zaplní koš větší, má stále rezervu.

Předcházet odpadům však neznamená jen odpady neprodukovat, ale i produkovat jich méně a omezovat produkci těch nebezpečných. Svoji odpovědnost tedy mají výrobci i úřady. Zatímco v současnosti výrobci hledají cesty, jak by uměle životnost svých výrobků snížili, moderní trendy požadují, aby výrobky vydržely co nejdéle a bylo možné je opravit. Úřady například mohou začlenit požadavky na prevenci vzniku odpadu do kritérií pro veřejné zakázky.

--
Vratislav Vozník
tiskový mluvčí sdružení Arnika
A: Chlumova 17, 130 00 Praha 3
T: 606 727 942
E: vratislav.voznik@arnika.org
W: www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí