zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radon u Mydlovar ohrožuje zdraví!

23.11.2013
Zdraví
Radon u Mydlovar ohrožuje zdraví!

Radon, který se uvolňuje do vzduchu, a radionuklidy v prachu mohou ohrožovat místní obyvatele, kteří se pohybují v okolí skládky a odkaliště po zpracování uranu u obce Mydlovary, vzdálené 20 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. Tato oblast je přitom běžně využívána ke sportu a rekreaci lidí, kteří zde žijí. V souvislosti s podzimní botanickou vycházkou do širšího okolí Zlivi, Olešníka a Mydlovar před problémem varovalo jihočeské občasnské sdružení Za bezpečný Temelín.

"Lituji pravidelné a nepoučené rekreační běžce za zdravím z Olešníku , že neví nic o radionuklidech ve zdejším prachu a o uvolňovaném radonu, který pravidelně dýchají, jinak by určitě změnili své běžecké trasy a návyky," prohlásil přímo na místě předsedající sdružení Alois Pavličko. "Osvětě a hlavně dofinancování rekultivace této staré zátěže, včetně té spontánní biologické, bychom opět měli věnovat mimořádnou pozornost a také pro ni urychlit čerpání evropských financí," zdůraznil.

Občanské sdružení se zabývá prioritně bezpečností JE Temelín. "V souvislosti s chystanou novou energetickou koncepcí si ovšem nutně musíme klást otázky ohledně dalších vazeb a širších souvislostí," řekl Pavličko. Podle jeho slov je nezodpovědné řešit například dostavby jaderných elektráren a zvýšení podílu elektřiny z jádra bez toho, že nebudeme znát odpovědi na likvidaci jaderného odpadu (hlubinné úložiště, přenosová soustava), nebo na získávání paliva (těžba, zpracování a následná likvidace kalů) - tedy významných zásahů do krajiny a života obyvatel - není únosné, ani možné. Česká republika a odpovědné orgány to však přesto činí, varuje sdružení Za bezpečný Temelín.

Sdružení dlouhodobě upozorňuje na krátkozrakost a nekomplexnost řešení v případě hlubinných úložišť (konkrétně Boletice - Chlum) a ekologických zátěží. Pro stávající JE zastáváme jednoduchý postoj: u koho nakoupím palivo, ten jej také odveze a zajistí recyklaci nebo další likvidaci. Tímto by přirozeně odpadla nutnost vlastní těžby uranu i nutnosti existence hlubinných úložišť.
"Setkáváme se s apriori odmítáním tohoto přístupu, zdůvodněného argumenty, že radioaktivní odpad uložit nám ukládá zákon," upozorňuje Alois Pavličko a dodává, že už na první pohled jde o další černou díru vysávající finanční prostředky a skrytě zdražující dotovanou energii. Podle něj je nutné zabývat se tímto problémem i legislativně, případně po uchazečích tendru na výstavbu nových bloků požadovat zajištění i řešení tohoto typu při následném provozu. Ve finále můžeme podle Pavlička ušetřit i miliardy korun.

Některé rostliny v sobě dokáží kumulovat určité látky, včetně radionuklidů. Tato schopnost je označována jako fytoremediace. Radioaktivní selen například kumulují trávy, mezi které patří ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) pocházející ze severní Ameriky nebo již tak jedovatá mrkvovitá rostlina bolehlav plamatý (Conium maculatum), který ve zdejší lokalitě dosahující ohromných rozměrů.

Autor: Alois Pavličko
www.bezpecnytemelin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí