zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatické výzvě se musíme postavit moudře a s nejvyšší naléhavostí

23.11.2013
Klimatické změny
Klimatické výzvě se musíme postavit moudře a s nejvyšší naléhavostí

Šéf OSN Pan Ki-mun vystoupil na klimatické konferenci ve Varšavě

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na klimatické konferenci OSN varoval, že se stačí podívat na Filipíny, abychom dohlédli nebezpečných důsledků změny klimatu. Ve Varšavě vyzval delegáty, aby se k problému postavili čelem a připravili cestu k nové závazné mezinárodní úmluvě do roku 2015.

"Změna klimatu ohrožuje současné i budoucí generace.... Věda mluví jasně: lidská činnost je dominantní příčinou klimatické změny. Netřeba obviňovat přírodu," řekl šéf OSN.

V souvislosti s rostoucími emisemi skleníkových plynů připomněl Pan Ki-mun svou letošní cestu na Island, kde dochází k nejrychlejšímu úbytku ledovců. "Říkali mi, že pokud nebudou přijata rázná opatření, Island se brzy může stát zemí, kde už nebude žádný led." Jako další příklad uvedl nedávnou návštěvu v oblasti Sahelu, kde extrémní sucha ohrožují rozvoj i bezpečnost regionu.

"Všichni, kdo jsme teď tady na konferenci ve Varšavě, máme odpovědnost. Klimatické výzvě se musíme postavit moudře a s nejvyšší naléhavostí. Musíme se odhodlat tento problém skutečně řešit," řekl šéf OSN a dodal, že je velmi znepokojen tím, že dosavadní úsilí mezinárodního společenství je nedostatečné, abychom dokázali udržet nárůst průměrné globální teploty pod úrovní 2

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí