zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krvavé modelky upozorní na Světový den bez kožešin

28.11.2013
Příroda
Krvavé modelky upozorní na Světový den bez kožešin

Na Světový den bez kožešin, tedy v pátek 29. listopadu 2013, vyrazí z náměstí Republiky v Praze protestní průvod proti kožešinám. Povedou jej modelky a modelové v kožešinách ukazující pravou tvář kožešinové módy -- budou pomalováni "krví". Akce začne v 15.30 hodin.

"Od 12 hodin bude na náměstí Republiky umístěn informační stánek Svobody zvířat, kde budeme mimo jiné promítat záběry z kožešinových farem. Naši dobrovolníci budou kolemjdoucím rozdávat letáčky a shánět podpisy pod Petici za zákaz chovu
tzv. kožešinových zvířat v ČR, kterou již podepsalo kolem 20 000 lidí," uvádí Lucie Moravcová, předsedkyně pořádající organizace Svoboda zvířat. V 15.30 hodin vyrazí z náměstí Republiky protestní průvod, v jehož čele budou modelky a modelové symbolizující krutost kožešinové módy. "Smyslem průvodu je vyjádřit nesouhlas se zabíjením zvířat pro tak zbytnou věc, jako jsou kožešiny, a přimět příslušné orgány k tomu, aby konečně učinily potřebné kroky k přijetí zákazu chovu těchto zvířat tak, jako je tomu dnes již v mnoha evropských zemích," doplňuje Moravcová.

V České republice je v současné době přibližně 13 aktivních chovů, kde se chovají norci, lišky, činčily a fretky na kožešiny. Zvířata jsou chována v nevyhovujících podmínkách (v malý! ch a strohých klecích, které často nemají pevné dno), kde nejsou naplňovány jejich etologické potřeby. Jako důsledek se u nich kromě různých onemocnění, zranění nebo biologických abnormalit projevují také časté poruchy chování pozorovatelné zejména v podobě stereotypních pohybů a sebepoškozujícího chování. Bolestivý je též způsob, jakým jsou tato zvířata zabíjena. Například lišky jsou usmrcovány pomocí elektrod, které se jim zavedou do tlamy a konečníku, norci jsou zase udušeni ve výfukových plynech či oxidem uhličitým.

Světový den bez kožešin (Fur Free Friday) pochází z USA, kde se již stalo zvykem pořádat protikožešinové demonstrace každý pátek po dni Díkůvzdání. Tento den vyráží většina Američanů na předvánoční nákupy. První nenásilná protikožešinová akce proběhla již v roce 1985 před obchodním domem Macy´s v New Yorku a Sacramentu. Postupně se však nápad ujal po celém světě. V tento den proběhnou demonstrace proti kožešinovému průmyslu téměř na všech světových konti! nentech.

Více informací: www.protisrsti.cz, www.ukaztetovl! ade.cz, www.svobodazvirat.cz.

Záběry z českých kožešinových farem:
www.protisrsti.cz/zabery-a-fotografie-z-kozesinovych-farem/cr/

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová
Telefon: 736 766 188
E-mail: lucie.moravcova@svobodazvirat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí