zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ZEVO Malešice úspěšně likviduje dioxiny

02.12.2013
Odpady
Ovzduší
ZEVO Malešice úspěšně likviduje dioxiny

Zařízení na energetické využití odpadu - ZEVO Malešice ročně ekologicky zpracuje 300 tisíc tun komunálního odpadu, vyrobí tepelnou a elektrickou energii pro 20 tisíc pražských domácností a zlikviduje více než 4 gramy nebezpečných dioxinů. "ZEVO Malešice patří k nejmodernějším zařízením svého druhu v Evropě. Jsme pyšní na to, že při energetickém využívání odpadu dokážeme ekologicky likvidovat i nebezpečné dioxiny," říká ředitel ZEVO Malešice Dr. - Ing. Aleš Bláha.

Ve 300 tisících tunách komunálního odpadu, který je do ZEVO Malešice ročně navezen, je obsaženo asi 18 gramů dioxinů, navázaných převážně na prachové částice pocházející z průmyslové výroby, dopravy a lokálních topenišť. Při spalování je přibližně čtvrtina dioxinů zcela odstraněna, tři čtvrtiny zůstanou v popílku a pouhých 17 miligramů se uvolňuje do ovzduší.

"17 miligramů dioxinů za rok odpovídá 58 zrníčkům cukru," zdůrazňuje ředitel ZEVO Malešice a dodává: "Spalování je mnohem ekologičtější forma likvidace odpadu než klasické skládkování. Kdyby totiž komunální odpad nebyl spalován, ale skládkován, k žádnému zničení dioxinů by nedošlo."

zevo
Odpad je v ZEVO přeměňován na energii. ZEVO Malešice díky tomu dodává teplo a světlo pro téměř 20 tisíc domácností. Zákonem stanovený limit pro vypouštění dioxinů splňuje ZEVO Malešice s více než 80 % rezervou. "Mnohem větším zdrojem dioxinů jsou rodinné domy, vytápěné tuhými palivy. K vyprodukování stejného množství dioxinů jako ZEVO Malešice tak stačí pouhých 250 takových rodinných domů," vypočítává ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha.

Obdobný stav panuje podle ředitele ZEVA i u produkce oxidu uhelnatého (CO). Mnohem větším zdrojem CO než ZEVO Malešice jsou automobily.
"Projede-li Průmyslovou ulicí pod areálem ZEVO Malešice 20 nákladních aut, vyprodukují za tuto dobu dvojnásobné množství oxidu uhelnatého než ZEVO za stejnou dobu. A to hovoříme jen o nákladních automobilech, nikoliv o osobních, kterých kolem ZEVO projíždějí tisíce," uzavírá.

Společnost Pražské služby, a.s. je tradičním a spolehlivým poskytovatelem služeb nejen v oblasti sběru, třídění, využívání a zneškodňování odpadu, ale i čištění, údržby komunikací a dopravního značení. Veškerý rozvoj této dynamické společnosti sleduje dva základní cíle: zákazníka a ekologii. Strategií je proto možné shrnout do dvou slov - NEPŘEKONATELNÝ SERVIS ...

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí