zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Věřím pohádkám, ale jen jim

30.11.2013
Energie
Věřím pohádkám, ale jen jim

Německo se rozhodlo zastavit jadernou energetiku, Velká Británie ji naopak povzbudit a český ministerský předseda se pro změnu rozhodl podpořit těžbu hnědého uhlí. Doufám jen, že si jeho zdůvodnění na sebe nevztáhli vlastníci a obyvatelé tamních sídel, kvůli nimž především byla omezení kdysi přijata. Na rozdíl od limitů oni nejsou ani "vyčpělí", ani "překonaní".

V otázkách tzv. limitů těžby se však nemíjí pouze forma s obsahem. Je míjen i obsah samotný. Důvodem, proč těžit, přece nejsou zisky uhlobaronů. Argumentem není ani zachování zaměstnanosti. Když věcně už má smysl o tomto aspektu uvažovat, musíme vzít v úvahu, že uhlí není systémovým prvkem udržení zaměstnanosti prostě proto, že Ústecký kraj má nejvyšší nezaměstnanost od chvíle, kdy existuje, dost možná i od chvíle, kdy byly před 22 lety vyhlášeny limity těžby. Nevěřím tomu, že se to do roka změní, jak tvrdí Martin Bursík.

Zkušenosti uplynulých deseti patnácti let ukazují, že uhlí ještě na nějakou dobu potřebovat budeme. Po stu letech industrializace českých zemí, při níž došlo k rychlému zvyšování hospodářského růstu, vzdělanosti a životní úrovně, a jehož motorem byla domácí energetika, není možné tuto hospodářskou základnu během příštích deseti let přešaltovat na bezemisní turisticko-internetovou velmoc Evropy. Tuzemské i zahraniční zkušenosti ukazují, že by bylo vhodné s tím ještě pár let počkat. Za současného stavu vědění a kvůli struktuře průmyslu je taková strategie drahým luxusem.

Učíme se uhlí těžit i spalovat kulturněji, šetrněji, efektivněji, rekultivovat krajinu a čistit vzduch. Stálo to už stovky miliard korun, ale pořád je to méně než předpokládané souhrnné dotace do obnovitelných zdrojů. Pokud vím, nikdo u nás nedotuje ani nehodlá dotovat spalování fosilních paliv. Pouze zvýšení efektivity a zmírnění ekologických dopadů spalování.

Naopak důvody, proč uhlí za žádnou cenu netěžit, ve mně hlubokou důvěru nevzbuzují. Nevěřím třeba tomu, že se za deset let podaří zateplit všechny budovy.

Je samozřejmě pravdou, že obnovitelné zdroje se báječně vyplácejí Jiřetínu (pod Jedlovou) nebo Kněžicím - díky dotacím. Nevěřím ale tomu, že když budeme obnovitelné zdroje dotovat, bude elektřina levnější a my všichni bohatší, šťastnější a zaměstnanější. Věřím tomu, že druhým, a leckde i prvním největším znečišťovatelem ovzduší je doprava.

Ale věřím tomu, že v národě, který dokáže nezištně vypomáhat svým bližním po povodních, posílat desítky milionů na stavbu škol v Africe, adoptovat děti v Bangladéši a stavět vodovody v Indii, se dokážou tři miliony lidí, kteří uhlí potřebují, rozumně domluvit se třemi tisíci nevyčpělých, nepřekonaných, ale vážených a respektovaných spoluobčanů, kteří na něm bydlí.

Jan Ferenc


V rubrice DOPISY A E-MAILY

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí