zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak ušetřit: Odvzdušňujete pravidelně topení?

19.12.2013
Vytápění, zateplení
Jak ušetřit: Odvzdušňujete pravidelně topení?

Jak zjistit, jestli máte zavzdušněné topení? Je to snadné: Otevřete regulační kohouty všech topných těles na maximum. Až se spustí kotel (docílíte toho např. nastavením vysoké teploty na pokojovém termostatu), tak by všechna tělesa měla mít podobnou teplotu. Pokud je některé těleso stejně horké od shora až dolů a jiné je teplé jen nahoře a dole studené, soustava není správně hydraulicky regulována, tedy odvzdušněna.

Topení odvzdušňujte pravidelně

Topnou soustavu odvzdušňujte nejméně co tři měsíce
a vždy po každém dopouštění vody do systému. Odvzdušnění radiátorů je velmi jednoduché a zvládnete ho jistě i Vy. Jak na to? Povolte odvzdušňovací šroub v horní části radiátoru a počkejte, dokud nezačne vytékat voda. Poté šroub dotáhněte - a hotovo. Nezapomeňte si připravit nádobu, kam může voda z topení vytékat. Přece jen si na odvzdušnění sami netroufnete? Kontaktujte odborníky.

Udržujte také dostatečný tlak vody v topném systému. Jaký by tlak ve Vaší otopné soupravě měl být? Správnou hodnotu naleznete v materiálech od výrobce.

Doporučujeme
nízká náročnost
Pravidelně jednou ročně nechejte zkontrolovat seřízení plynových spotřebičů v domácnosti.
V případě, že nemáte dobře izolované zdi, umístěte hliníkovou fólii mezi stěnu a radiátor, aby odrážela teplo zpět do místnosti.
Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí topného systému a teplé vody.
střední náročnost
Odvzdušňujte topení každé tři měsíce.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí