zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na seznam přírodních památek přibyla Housina

16.12.2013
Chráněná území
Na seznam přírodních památek přibyla Housina

Novou přírodní památkou Středočeského kraje se v listopadu stala Housina. Chráněné území o rozloze 185 ha se nachází v katastrech obcí Libomyšl, Neumětely a Želkovice na Berounsku.

Přírodní památka Housina zahrnuje větší část stejnojmenného vrchu a tvoří přechod mezi vápencovým územím Českého krasu a brdskými hřebeny. Cílem ochrany je zajištění optimálních podmínek pro nerušený vývoj poměrně zachovalého přírodního komplexu lesních geobiocenóz a mozaiky ostatních typů přírodních stanovišť, především druhově pestrých travobylinných společenstev, s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů. V lokalitě se vyskytují např. mochna bílá, hlaváček letní, sasanka hajní či jaterník podléška. Vzácný hmyz zastupuje např. střevlík hajní a krajník hnědý.

Připomeňme, že pro přírodní památku platí stejný režim jako pro ostatní národní přírodní památky. Jak upřesnila tisková mluvčí KÚ Středočeského kraje, Ing. Nicole Mertinová, tento statut byl původně zamýšlen pro ochranu menších území s přírodním fenoménem neživé přírody, nebo s významnou lokalitou ohroženého druhu. V současnosti se do této kategorie řadí i malá území, jež by z hlediska ochranných podmínek spadala spíše pod kategorii přírodní rezervace, neboť v nich jde hlavně o ochranu určitého biotopu. To je případ Housiny.

Příčinou nejasného pojetí kategorie přírodní památka je fakt, že ji sice definuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, ale problematice ochranných podmínek věnuje krátký paragraf s tím, že konkrétní podmínky určí orgán ochrany přírody při jejím vyhlášení. Při novelizaci zákona v roce 2004 se navíc nejasné pojetí kategorie posílilo tím, že většina lokalit soustavy Natura 2000 měla být rovněž vyhlášena v kategorii přírodní památka. Rozdíl mezi přírodní památkou a přírodní rezervací se tak v praxi často stírá.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí