zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prostějov chce v centru vybudovat podzemní kontejnery na odpad

10.12.2013
Odpady
Urbánní ekologie
Prostějov chce v centru vybudovat podzemní kontejnery na odpad

Prostějovská radnice uvažuje o tom, že v centru města instaluje podzemní kontejnery na tříděný odpad, které by v památkové zóně a jejím těsném sousedství nahradily sběrné nádoby. Návrh radních na přípravu projektové dokumentace, která má stát 20.000 korun, projedná zastupitelstvo.

Podle platných předpisů už nelze instalovat sběrné nádoby v městské památkové rezervaci na veřejná prostranství, takže stále více měst buduje podzemní úložiště. "Podzemní kontejnery mají větší kapacitu, jsou přitom nenáročné na prostor. Nad úrovní ulice jsou jen vhazovací sloupky, připomínající odpadkové koše," řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Ivana Hemerková (ODS).

Systém vyprazdňování podzemních kontejnerů svozovým autem s hydraulickou rukou je stejný jako u nadzemních nádob. "Vzhledem k velkému objemu podzemních kontejnerů se navíc prodlužuje doba jejich svozu. Výhodou je možnost získání dotace na instalaci podzemních kontejnerových stanovišť ze Státního fondu životního prostředí, která činí až devadesát procent uznatelných nákladů," podotkl náměstek primátora Jiří Pospíšil (ODS).

V památkové zóně Prostějova nebo v její těsné blízkosti jsou nyní tři nadzemní kontejnerová stání, a to ve Školní ulici u kina Metro, na Přikrylově náměstí a na prostranství spojující náměstí E. Husserla a Újezd. "Vymístění kontejnerů ze Svatoplukovy ulice je navrhováno v rámci studie na řešení tohoto prostoru, která se aktuálně zpracovává. Jako vhodné místo pro jejich přemístění byl vytipován prostor zeleně u vjezdu na parkoviště na náměstí E. Husserla," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer (ČSSD).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí