zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těžké kovy ve výrobcích stále jsou, pomohla by přísnější kontrola

13.12.2013
Zdraví
Těžké kovy ve výrobcích stále jsou, pomohla by přísnější kontrola

Více než sto různých výrobků si na přítomnost těžkých kovů dnes v Ostravě nechalo otestovat přes šest desítek lidí. Mezi testovanými druhy zboží dominovaly hračky a nádobí pro děti, dále pak hrnky, mobilní telefony, mikrofony redaktorů a dokonce i zubní kartáček. Informační stánek v Obchodním centru Laso zorganizovalo sdružení Arnika.

"U tří výrobků jsme zaznamenali vyšší koncentrace olova, u dalších tří byla podezřele vysoká čísla pro koncentraci rakovinotvorného kadmia. Jeden výrobek pak měl vyšší hodnoty obou těchto těžkých kovů. Látky jsme pomocí rentgenového spektrometru identifikovali obvykle v barevném potisku na povrchu domácích potřeb. Většinu výrobků si lidé přinesli z domova, některé byly i desítky let staré, a z obchodní sítě už vymizely. Měření prokázala, že se těžké kovy v některých výrobcích i nadále objevují. Jsem přesvědčená, že přísnější kontrola, třeba za použití rentgenového spektrometru, by české i evropské budoucnosti bez toxických látek ve spotřebním zboží prospěla. V bezplatných měřeních budeme i pokračovat i první polovině příštího roku," říká vedoucí dnešního informačního dne Mgr. Jitka Straková z Arniky.

Jak vybrat zdravou hračku nebo nádobí, napoví internetová stránka http://arnika.org/bezpecne-a-nebezpecne-hracky-jak-lze-koupit-ty-bezpecne

Pro testování hraček a spotřebního zboží posloužil rentgenový spektrometr, který nezanechává na měřeném zboží žádnou stopu. Test bude proveden bezplatně na místě během několika vteřin. http://www.hukos.cz/

Sdružení Arnika se už od svého vzniku zasazuje o ochranu životního prostředí a lidského zdraví před toxickými látkami, prosazuje náhradu látek, jež jsou nebezpečné pro lidi a další organismy, za bezpečnější varianty. Chrání i právo občanů na informace o nebezpečných látkách v životním prostředí. Na webu Arniky je k dispozici také pravidelně aktualizovaná webová databáze nebezpečných výrobků http://arnika.org/nebezpecne-vyrobky.

Testování je podpořeno Evropskou komisí a probíhá v rámci projektu ,,Máme právo vědět aneb Budoucnost Evropy bez jedů".

Informace o účincích olova jsou na http://arnika.org/olovo a kadmia na http://arnika.org/kadmium

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí