zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Překračování imisních limitů má alarmující dopad na zdraví Čechů

11.12.2013
Ovzduší
Zdraví
Překračování imisních limitů má alarmující dopad na zdraví Čechů

Překračování koncentrací polétavého prachu v ovzduší a rakovinotvorného benzopyrenu je vzhledem k dopadům na zdraví Čechů alarmující. Uvádí to zpráva o kvalitě ovzduší a zdravotních rizicích v roce 2012, se kterou se ve středu seznámí vláda. Předloží ji ministři životního prostředí a zdravotnictví. Odborníci odhadují, že zhruba 5500 Čechů mohlo zemřít předčasně kvůli působení prachových částic.

Podle dokumentu se předpokládá, že v menších obcích, kde se imise neměří, mohou být koncentrace těchto nebezpečných látek v ovzduší vyšší i nadlimitní, a to kvůli lokálnímu vytápění a dopravě. I přesto zpráva ale konstatuje, že ve srovnání s rokem 2011 se kvalita ovzduší v ČR zlepšila.

Například imisní limity čtyřiadvacetihodinové průměrné koncentrace pro polétavý prach byly loni překročeny na 9,6 procenta plochy České republiky, kde žije přibližně 31 procent obyvatel. Ve srovnání s roce 2011 se však území výrazně zmenšilo, protože předloni šlo o téměř 22 procent území ČR se zhruba 51 procenty Čechů.

Znečištění polétavým prachem ale dále překračovalo stanovené imisní limity. Největší problémy mělo tradičně Ostravsko - Karvinsko, kde znečištění způsobuje doprava, vytápění domácností, hutní průmysl a průmysl zpracování paliv.

Téměř na 27 procentech území ČR, kde žije přibližně 66 procent obyvatel, byly překročeny imisní limity pro benzopyren. Nachází se například v uhelném dehtu, v automobilových výfukových plynech a cigaretovém kouři. Jeho výskyt se zvýšil, protože předloni ho zaznamenali experti na téměř 17 procentech území, kde trápil 60 procent lidí.

S oxidem dusičitým se Češi potýkali zejména v místech se zvýšenou dopravou, jako jsou Praha, Brno a Ostrava. Výrazně se nezlepšily potíže s jemnějšími částicemi polétavého prachu, u nichž byl imisní limit překročen na 2,4 procenta území ČR. Ostatní imisní limity nebyly překročeny, uvádí dokument.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí