zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČR bude ratifikovat prodloužení platnosti Kjótského protokolu

11.12.2013
Ovzduší
ČR bude ratifikovat prodloužení platnosti Kjótského protokolu

Česko se chystá ratifikovat prodloužení platnosti Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů. Na základě konference v katarském Dauhá v loňském roce bude dokument platit do roku 2020. Cílem nové verze protokolu je do tohoto roku snížit celosvětové emise skleníkových plynů nejméně o 18 procent v porovnání s rokem 1990. Materiálem se bude ve středu zabývat vláda v demisi. Rozhodovat o ní bude Parlament.

Takzvaný Kjótský protokol II obsahuje na kontrolní období 2013 až 2020 nové závazky ke snížení emisí skleníkových plynů. Působnost dokumentu se rozšiřuje o fluorid dusitý, který na seznamu doposud chyběl.

K novému Kjótskému protokolu se kromě 27 členských států EU připojí zhruba desítka dalších zemí jako Austrálie a Norsko. Nadále mezi nimi chybí například Spojené státy a Čína, největší znečišťovatelé ovzduší na světě. Dohromady tak na spolupracující státy připadá jen 15 procent celosvětových emisí CO2.

Prodloužení dohody otevře cestu k rozhovorům o novém globálním paktu o snižování emisí skleníkových plynů. Ten by měl být schválen v roce 2015 a vstoupit v platnost v roce 2020, kdy vyprší Kjótský protokol.

Původní dokument byl přijat 11. prosince 1997 v japonském Kjótu. Svého hlavního cíle - snížení emisí v průměru o pět procent v porovnání s rokem 1990 - nedosáhl. Podle zprávy Programu OSN pro životní prostředí z roku 2012 se koncentrace skleníkových plynů od roku 2000 naopak zvýšila asi o 20 procent.

Kjótský protokol o snížení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů (metanu, oxidu dusného, hydrogenovaných fluorovodíků, polyfluorovodíků a fluoridu sírového) vstoupil v platnost v únoru 2005.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí