zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Názory na jadernou energetiku se různí

18.12.2013
Atomová energie
Názory na jadernou energetiku se různí

Stejně jako jiné zdroje, i jádro má své odpůrce i zastánce. Ve Francii se jádro například stará o 70 procent elektřiny a na Slovensku nebo v Belgii o více než polovinu. Jasně se na stranu jádra staví Francie, Británie a Finsko. Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Česko mají výstavbu dalších jaderných bloků ve svých energetických plánech.

Naproti tomu tradičně odmítavý postoj k využití jaderné energie zastává Rakousko, mezi tvrdé odpůrce jádra se nedávno zařadilo také Německo. V období okolo havárie ve Fukušimě zde bylo politickým rozhodnutím zahájeno takzvané Energiewende, tedy zásadní obrat směrem k obnovitelným zdrojům a postupné uzavírání jaderných bloků.

Tato havárie poznamenala i provoz dalších jaderných bloků napříč státy Evropské unie. Ta vyhlásila ještě přísnější podmínky pro jejich provozování a prověřila je sérií zátěžových testů, které probíhaly i v Česku.

České elektrárny prošly testy bez problémů. Finální zpráva potvrdila, že se české jaderné elektrárny řadí mezi čtvrtinu nejlépe provozovaných elektráren na světě. V radiační ochraně dosahuje Temelín 5krát lepších výsledků, než je světový průměr jaderných elektráren, a dvakrát nižší poruchovosti.

Je to zejména kvůli pravidelné modernizaci obou jaderných elektráren. Za dobu provozu společnost ČEZ vložila do vylepšení elektráren Dukovany a Temelín téměř 30 miliard korun. Investice umožnily v září 2013 navýšení výkonu každého z bloků Temelína na 1055 MW. V letech 2009 až 2012 zvýšila výkon každého z bloků ze 456 MW na 500 MW také Jaderná elektrárna Dukovany.

Překážkou v rozvoji jaderné energetiky jsou však především vysoké finanční náklady na výstavbu nových bloků. Ty by se ve stabilním ekonomickém prostředí s dostatečně vysokou cenou elektřiny a emisních povolenek měly vrátit. Současná nejistota ohledně dalšího směřování trhu a především evropské regulace však představuje určitá rizika.

Proto se v Evropě stále častěji mluví o nutnosti určité podpory výstavby nových jaderných zdrojů. Mezi nejčastěji skloňované možnosti se řadí garance výkupních cen elektřiny z jádra. Tímto směrem se ubírají úvahy i v Česku a podobné záruky se řeší i v souvislosti s výstavbou nových jaderných bloků.


487 TWh elektřiny vyrobily dohromady jaderné elektrárny Temelín a Dukovany za dobu své existence. Přibližně stejně, kolik celé Česko spotřebovalo za posledních sedm let.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí