zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švédský ústav navrhuje cenově nedostupná paliva pro auta

13.12.2013
Doprava
Švédský ústav navrhuje cenově nedostupná paliva pro auta

Pokud chce švédská vláda splnit stanovený cíl a do roku 2030 mít v zemi jen auta, která jezdí na jiný pohon než je benzin a nafta, bude muset tyto pohonné hmoty zdražit tak výrazně, že budou pro řidiče cenově nedostupné. Podle tamního deníku Dagens Nyheter to navrhují vědci ze švédského vládního Ústavu pro hospodářský výzkum.

Ústav, spadající pod ministerstvo financí, ve své zprávě konstatoval, že Švédsko si vytyčilo ekologické a energetické cíle, které jsou se současným daňovým systémem nedosažitelné. K jejich splnění by podle nejrozumnějšího scénáře prý bylo nutné zvýšit daň z pohonných hmot desetinásobně. I tak by však auta na benzin a naftu jezdila dál.

Ve Švédsku podle agentury AFP už nyní patří ceny pohonných hmot k nejvyšším na světě - pohybují se kolem 14,5 švédské koruny (44,2 Kč) za litr. Při desetinásobném zvýšení daně by se zhruba ztrojnásobily.

Švédsko si v roce 2009 stanovilo cíl, že v zemi nebudou do roku 2030 jezdit automobily na fosilní paliva. Odborníci z Ústavu pro hospodářský výzkum nechtějí vzhledem k obtížnosti sami formulovat předpoklady, za nichž by toho bylo možné dosáhnout. Jejich záměrem je vyvolat na toto téma širokou diskusi.

"Chceme nastínit, co je nezbytné učinit pro to, aby se tohoto vládního cíle dosáhlo. Jde o drastická opatření, která budou mít za následek vysoké ekonomické náklady a která mohou být obtížně proveditelná," poznamenala ředitelka ústavu Eva Samakovlisová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí