zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FSC ČR spouští výukový program Šetrné dřevo pro střední školy

16.12.2013
Ekologické vzdělání a výchova
Les
FSC ČR spouští výukový program Šetrné dřevo pro střední školy

Včera proběhla první ze tří plánovaných pilotních realizací výukového programu národní kanceláře FSC ČR s názvem Šetrné dřevo, který je určen středním školám a gymnáziím. Pilotní výuku navštíví ve třech dnech celkem 86 žáků ze Střední školy polytechnické v Brně.

Výukový program Šetrné dřevo, který je zaměřen především na studenty středních škol, gymnázií a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, seznamuje studenty s přírodě blízkým lesním hospodařením a se základními principy FSC(R) (Forest Stewardship Council(R)) certifikace. Důraz je při výuce také kladen na odpovědnou spotřebu dřevěných a papírenských produktů.

Za pomoci aktivizačních her a diskusí budou studenti prohlubovat své znalosti o hospodaření v lesích a lesním ekosystému. V rámci programu se lektoři dotknou pojmů z různých dalších oborů, jako je monokultura, přírodě blízký les nebo audit. Na základě případových studií se účastníci programu seznámí s dobrými i špatnými příklady z praxe a budou mít možnost vyjádřit své názory a diskutovat podrobněji témata a problémy spojené s lesy a lesním hospodařením.

"Velmi se těšíme na zpětnou vazbu k novému programu přímo od studentů. Snažili jsme navázat a rozšířit naše předchozí úspěšné výukové programy Šetrné dřevo, které se ukázaly jako vhodný způsob pro diskuzi o lesním hospodaření a zároveň informování o FSC. " dodává Mgr. Kateřina Žaludková, zodpovědná za vzdělávací aktivity neziskové organizace FSC ČR.

Výukový program je nabízen školám v rámci rozšířeného vzdělávání ekologické výchovy se zařazením dle RVP jako průřezové téma Člověk a životní prostředí. Program probíhá v interiéru i exteriéru - studenti mohou navštívit v rámci vzdělávacího programu také FSC certifikované lesy, kde se za doprovodu lesníka seznámí se způsoby lesního hospodaření v praxi. Zájemci o realizaci programu se mohou obrátit na uvedené kontakty, kde lze domluvit přesný termín a místo výukového programu.

Spolupráce se školami je jedním z pilířů strategie FSC, jak rozšířit povědomí o šetrném lesním hospodaření a především o odpovědné spotřebě a nákupu dřevěných a papírových výrobků. "Předat informace, které mohou pomoci při rozhodování nastupující generaci, považujeme za to nejmenší a zároveň nejdůležitější," doplňuje ke vzdělávacím programům Petr Březina, PR manažer FSC ČR.

O FSC ČR, o. s.
Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Tím napomáhá chránit ohrožené a devastované lesy a jejich obyvatele. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpoření šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích. Další informace na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.

Kontakt:
Mgr. Kateřina Žaludková, FSC ČR, tel.: 545 211 383, e- mail: zaludkova@czechfsc.cz;
Petr Březina, FSC ČR, tel.: 777 900 298, e-mail: brezina@czechfsc.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí