zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hodonínská elektrárna zpracuje 12 tisíc vzorků biomasy

18.12.2013
Energie
Zemědělství
Hodonínská elektrárna zpracuje 12 tisíc vzorků biomasy

Na dosaženém výsledku tuzemského symbolu ekologické výroby elektřiny a tepla má zásluhu zprovoznění inovované laboratoře sloužící ke vzorkování a analýze biomasy. Uvedený subjekt investoval do nových technologií více než 5 milionů Kč, posílil tak pozici technologického lídra v oboru. V konečném důsledku přispěje k ekologičtější i ekonomičtější výrobě energií v Hodoníně.

Laboratoř zpracovává naprostou většinu vzorků z dodávek a zpravidla po jednom vzorku denně ze spotřeby. Hlavní technologie zde tvoří sušárny vzorků biomasy, sestava střižných mlýnů FRITSCH Pulverisette P25 a P19, kalorimetry LECO AC-600, termogravimetry LECO TGA-701 a řídicí PC.

Data získaná v laboratoři přesně dokladují kvalitu a množství spálených biopaliv. Navíc pomohou určit výhřevnost a množství spotřebovaného biopaliva se stanovenou přesností jako podklad pro fakturaci a tepelnou bilanci elektrárny.

Elektrárna ročně vyrobí zhruba 400 milionů kWh elektřiny. Více než polovina objemu vychází z biomasy, zbytek vzniká spalováním uhlí. Z produkce čerpá i slovenské město Holíč, subjekt z Hodonína tak tvoří evropský unikát v dodávce přeshraničního tepla.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí