zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK začne brzy vyšetřovat německou výjimku ze zelené přirážky

19.12.2013
Energie
EK začne brzy vyšetřovat německou výjimku ze zelené přirážky

Evropská komise brzy zahájí oficiální vyšetřování německých výjimek a slev z placení nákladů za obnovitelnou energii. Komise to upřesnila poté, co agentura Reuters napsala, že německou vládu už o zahájení vyšetřování informoval evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

"Předběžné vyšetřování nyní skončilo a komise brzy zahájí formální zkoumání," uvedla komise podle agentury AP.

Bruselu se nelíbí, že některé firmy v Německu mají výjimku z placení ekologické přirážky v ceně elektřiny a další slevy za energii a chce zjistit, zda to může představovat narušení hospodářské soutěže v EU. Velkým odběratelům elektřiny tak hrozí, že jim komise nařídí vrátit miliony eur, které jim vláda v předešlých letech odpustila. Berlín chrání výjimkami domácí průmysl před ničivými důsledky vlastní politiky masivní a mimořádně nákladné podpory solární a větrné energie.

Výjimka se týká tisíců podniků, zejména z odvětví náročných na energii, jako je ocelářství, výroba cementu nebo chemický průmysl, ale i dalších sektorů. Tíha plateb za obnovitelné zdroje o to více dopadá na domácnosti a malé firmy, které žádnou výjimku ani slevu nemají.

Výjimky umožňuje německý zákon o obnovitelných zdrojích energie. Letos jej zpochybnil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger, podle něhož je řada jeho ustanovení v rozporu s pravidly evropského vnitřního trhu a hospodářské soutěže.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí