zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát schválil výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

20.12.2013
Energie
Ovzduší
Firemní ekologie
Legislativa
Senát schválil výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

Senát dnes schválil novelu zákona o ochraně ovzduší, která umožní vzájemnou výměnu emisních stropů i pro menší výrobce elektřiny a tepla, kteří provozují jen jeden zdroj emisí. Jde o senátorskou novelu Petra Víchy (ČSSD), Jiřího Bise (ČSSD) a Pavla Eyberta (ODS), kterou nyní dostane k posouzení Poslanecká sněmovna.

Předkladatelé chtějí odstranit údajnou diskriminaci menších provozovatelů vůči větším, neboť současný zákon umožňuje přesouvání emisních stropů pouze mezi stacionárními zdroji jednoho provozovatele. "Celkové množství emisí ze zdrojů, kde dochází k výměně, nemůže narůst," píšou v důvodové zprávě.

Doposud vedly výměny podle autorů novely ke snížení celkových emisí. Přesouvání emisních stropů nebude podle tvůrců možné do oblastí, kde jsou překračovány imisní limity, ale spíše je z nich může odvést.

Předloha také dává pravomoc stanovovat podmínky pro provoz zdrojů znečištění vedle ministerstva životního prostředí a krajských úřadů rovněž obcím s rozšířenou působností. Novela mění i podmínky podávání poplatkových přiznání, neměla by se podávat, pokud souhrn poplatků nepřekročí 50.000 korun ročně.

Předloha také obsahuje záměr předkladatelů, aby u pozemních komunikací, kde imisní limity nepřekročí úroveň danou vyhláškou, nebylo nutné vytvářet kompenzační opatření. Nynější zákon naproti tomu umožňuje výjimku jen u stacionárních zdrojů znečištění. Tento návrh ale vyvolal velký nesouhlas senátorky a lékařky Evy Sykové (ČSSD) a následně spustil i rozsáhlou debatu senátorů.

Syková důrazně varovala zejména před negativními dopady na zdravotní stav obyvatel. Řekla mimo jiné, že nejde o žádné okrajové komunikace a že navrhované opatření neochrání obyvatele před aktuálním zvýšením koncentrace škodlivých látek v ovzduší. Odborníci z akademie věd přitom podle ní prokázali, že i krátkodobé vystavení se znečišťujícím látkám může například poškodit chromozomy nebo kvalitu spermií.

Ivo Bárek (ČSSD) s odvoláním na vyjádření ministerstva životního prostředí uvedl, že navrhovaná výjimka se týká nově budovaných silnic s provozem nad 15.000 vozidel denně, které jsou při plánování předmětem posuzování vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. V takovém případě jsou pak kompenzační opatření navrhována, pokud by měly být limity vyšší než stanovená úroveň.

Do debaty se nakonec vložil i předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. "Já jsem po diskusi nabyl dojmu, že i pobyt v tomto sále je životu nebezpečný, protože mi chcíply poslední tři spermie, které mám," prohlásil a dodal, že "naštěstí už je příliš nepotřebuje".

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí