zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na každého Jihočecha loni připadlo 311 kilogramů odpadů

03.01.2014
Odpady
Na každého Jihočecha loni připadlo 311 kilogramů odpadů

Jihočeši loni vyprodukovali 1,2 milionu tun odpadů, mezi 14 kraji se zařadili na šesté místo. Na jednoho obyvatele připadlo v průměru 311 kilogramů komunálních odpadů, o 30 kilo méně než v roce předchozím. Lidé ho vytřídili téměř pětinu, dvakrát více než před pěti roky. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Z pohledu struktury odpadů podle odvětví, ve kterých vznikají, je vývoj nerovnoměrný. Stavebnictví je ale s 30 procenty jejich nejvýznamnějším producentem. Dalším podstatným producentem je zpracovatelský průmysl se zhruba dvacetiprocentním podílem a také energetika, která se na celkovém množství podílí deseti procenty.

Podle způsobů nakládání s odpady převažují dlouhodobě tendence k jeho využití. Zhruba dvě pětiny odpadů se využívají, když 30 procent z celkové produkce bylo recyklováno či regenerováno. Za pět let se tento podíl téměř zdvojnásobil. Při odstraňování odpadů zůstává základní formou skládkování, zhruba 28 procent odpadů se využívá pro terénní úpravy.

Peníze za ukládání odpadů na skládky patří k významným zdrojům příjmů některých, převážně malých obcí. Je to jedním z důvodů, proč se vedení měst a obcí v regionu dosud neshodlo na vybudování spalovny odpadů. Podle koncepce by měla být jedna v každém kraji. Zájem o spalování odpadů má třeba Teplárna České Budějovice. Jihočeský Svaz měst a obcí, ale iniciativu odmítá, odpady by chtěly využít i další teplárny.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí