zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak se chováme? Les někdy připomíná odpadkový koš

11.01.2014
Odpady
Les
Šlendryján
Jak se chováme? Les někdy připomíná odpadkový koš

Houby rostou v lese a houbaři je tam chodí sbírat. Problémy to každý rok přináší správcům lesů. Lidé například nerespektují zákon, který jasně říká, že se do lesa nesmí autem. Někteří si zase pletou les s odpadkovým košem.

Ne všichni houbaři se v lese chovají tak, jak by měli. Většinou se jedná o mladé lidi, jak říká správce městských lesů v Rychnově nad Kněžnou Pavel Ješina.

"Čím mladší generace, tím se chová v lese arogantněji, vulgárněji a bez ohledu na to, co po sobě zanechávají."

V praxi to vypadá tak, že les se podobá smetišti. Povalují se v něm papíry, PET lahve a hodně použitých dětských plen. Návštěvníci lesa navíc ve snaze najít hodně hub ničí ploty kolem pasek s malými stromky.

"Nikoli aby použili třeba vchodové brány, které tam jsou všude značeny, bez ohledu na to, že vstup do těchto prostor je ze zákona v lesích zakázán, tak vytrhnou dvě prkna na jedné straně. Přelezou, vytrhnou další dvě prkna. Když tohle udělá za sezonu v oplocence tři čtyři lidi, dostane se tam zvěř a ta nám způsobí škody okusem," dodává Ješina.

Správce lesů rodu Kinských na Rychnovsku Alexandr Rabiňák poukazuje na jiný problém s houbaři, konkrétně s houbaři - motoristy:

"Snaží se neporušovat zákaz vjezdu, zaparkují teda u silnice, jenže zaparkují tak, že vlastně zaparkují u výjezdu z lesa. No a to je nejhorší, když potom vozíme dříví, tak se tam nedá projet."

Podle Rabiňáka je zbytečné v takovém případě volat policii. Lesníci se snaží problém řešit sami tím, že volají na řidiče a doufají, že bude poblíž a přijde. Závory na vjezd do lesa na přírodní cesty kvůli případnému požáru nedávají.

"Zamčeny jsou hlavně tam, kde jsou asfaltky, kde to ty lidi láká. Nestává se moc často, že by zničili přímo závoru, ale každopádně takových dvacet visacích zámků ročně to odnese," stěžuje si Rabiňák.

Pracovníci rychnovských lesů, které patří městu, volají k takovým případům městskou policii a ta ho na místě vyřeší. Správci všech lesů si přejí, aby se v nich lidé chovali tak, jako by byly jejich. Jsou totiž přesvědčeni, že pak by se ti, kteří v lese škodí, chovali slušně.

ZDROJ: www.rozhlas.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí